ΑΕΚ: Ποιος είσαι εσύ και πού έκρυψες τον Τολεμές;

ΤΟΥ ΑΝΔΡΕΑ ΒΑΛΑΝΙΔΗ

Όταν κάποιος αλλάζει δραματικά συνηθίζεται δίκην πειράγματος να του λένε οι φίλοι του: «Ποιος είσαι εσύ και πού έκρυψες τον Τάδε;». Συνεπώς θα μπορούσαν εύκολα οι φίλοι της ΑΕΚ να θέσουν το ίδιο ερώτημα στον Φλοριάν Τολεμές. Διότι ο Γάλλος επιθετικός είναι άσφαιρος για 15 συνεχόμενα ματς! Είχε σκοράρει στο 64′ της ρεβάνς κυπέλλου με τον ΑΠΟΕΛ στις 6 Μαρτίου 2019 (3-3) και στα επόμενα 831 λεπτά που αγωνίστηκε δεν βρήκε στόχο.

Ταλαιπωρήθηκε ασφαλώς από τραυματισμούς την προηγούμενη σεζόν και έμεινε στα δέκα γκολ σε όλες τις διοργανώσεις, επίδοση πενιχρή για τα δεδομένα του. Πολύ περισσότερο αν σκεφτεί κανείς ότι την αγωνιστική περίοδο 2017-18 φόρτωσε τα αντίπαλα δίκτυα με 29 τέρματα σε πρωτάθλημα (22), κύπελλο (4) και Γιουρόπα Λιγκ (3).

Οι κιτρινοπράσινοι ήλπιζαν ότι συμμετέχοντας στη φετινή προετοιμασία από την αρχή, ο Τολεμές θα έβρισκε τον καλό εαυτό του. Προς το παρόν, όμως, δεν τους δικαιώνει. Αγωνίστηκε βασικός μόνο στο πρώτο παιχνίδι με την Πέτροκουμπ, κατά το οποίο αποκόμισε ελαφρύ τραυματισμό στο κεφάλι. Έμεινε άσφαιρος και στα επόμενα ματς δεν τον εμπιστεύτηκε ξανά στο αρχικό σχήμα ο Ιμανόλ Ιδιάκεθ. Αποτέλεσε αλλαγή του δεύτερου ημιχρόνου στα άλλα πέντε παιχνίδια και είναι χαρακτηριστικό ότι σε κανένα δεν ξεπέρασε τα 20 λεπτά συμμετοχής.

Ασφαλώς, η συνεισφορά του στην πορεία της ΑΕΚ στα προκριματικά του Γιουρόπα Λιγκ δεν μπορεί να χαρακτηριστεί σημαντική. Οι διεθνείς υποχρεώσεις έχουν φρενάρει στη Γάνδη, όμως, και το εύλογο ερώτημα ένα είναι: Μπορεί ο Τολεμές να… επανεμφανίσει στις εγχώριες διοργανώσεις τον δεινό γκολτζή, τον οποίον είχε συνηθίσει το κυπριακό ποδοσφαιρόφιλο κοινό; Η απάντηση λίαν συντόμως…