Α' ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΑΕΚ ΛΑΡΝΑΚΑΣΑΕΚ: Ο Τρισκόφσκι έσωσε την παρτίδα στο 90' και επιστρέφει αήττητη

ΑΕΚ: Ο Τρισκόφσκι έσωσε την παρτίδα στο 90′ και επιστρέφει αήττητη

Αήττητη επιστρέφει στην Κύπρο η ΑΕΚ. Οι Λαρνακείς στο τρίτο και τελευταίο φιλικό επί ουγγρικού εδάφους αναδείχθηκαν ισόπαλοι 2-2 με την  Κισβάρντα. Η δεύτερη δύναμη του ουγγρικού πρωταθλήματος, πίσω από την πανίσχυρη Φερεντσβάρος, αποτέλεσε ένα ισχυρό τεστ για την ομάδα του Χοσέ Λουίς Όλτρα, η οποία βρέθηκε πίσω στο σκορ με 0-2 (6’, 55’), όμως κατάφερε να ισοφαρίσει και να ολοκληρώσει αήττητη τα φιλικά στο βασικό στάδιο της προετοιμασίας.

Ο Φαράζ με κεφαλιά στο 67’, μετά από ωραία ομαδική προσπάθεια και μπαλιά του Ολατούντζι, μείωσε για την ΑΕΚ, ενώ ο Τρισκόφσκι στο 90’ βρέθηκε σε θέση βολής μετά την πάσα του Σιαθά και με σουτ εντός περιοχής διαμόρφωσε το τελικό 2-2.

Συνολικά αγωνίστηκαν 22 ποδοσφαιριστές, με την τεχνική ηγεσία να δοκιμάζει αρκετά πράγματα, αφού μόνο ο Γκιούρσκο διατηρήθηκε στην αρχική ενδεκάδα, σε σχέση με το προηγούμενο φιλικό κόντρα στη Ραπίντ Βιέννης.

Τον αγώνα παρακολούθησε από κοντά ο πρόεδρος της ΑΕΚ, Άντρος Καραπατάκης. Την Τετάρτη (6/7) η αποστολή των κιτρινοπράσινων θα επιστρέψει στην Κύπρο και θα μπει στο τελικό στάδιο της προετοιμασίας της για τους αγώνες με την Μίντιλαντ, στο πλάσιο του δευτερου προκριματικού γύρου του Τσάμπιονς Λιγκ.

Η ενδεκάδα της ΑΕΚ: Τούμπας, Κάσας (60′ Χριστοφόρου), Τόμοβιτς (60′ Μιλίτσεβιτς), Ανδρέου (60′ Γκονθάλεθ), Εγγλέζου (60′ Γκαρσία), Άλτμαν (46′ Χαραλάμπους, 60′ Τρισκόφσκι), Σανχούρχο (60′ Μάμας), Μαρτής (60′ Λέντες), Ναούμ (73′ Σιαθάς), Γκιούρσκο (60′ Φαράζ), Ρόμο (60′ Ολατούντζι).

Η περιγραφή της αναμέτρησης μέσω του γραφείου Τύπου της ΑΕΚ

1′ Έναρξη της αναμέτρησης.

5′ O Ρομό πίεσε και έκλεψε την μπάλα, μπήκε από πλάγια στην περιοχή, όμως η μπάλα απομακρύνθηκε από τους αμυντικούς στο γύρισμα του.

6′ ΓΚΟΛ! 0-1 για τους Ούγγρους με καρφωτή κεφαλιά μετά από εκτέλεση κόρνερ.

21′ Ευκαιρία για την ΑΕΚ. Κόρνερ από τον Γκιούρσκο, σουτ του Άλτμαν, η μπάλα κόντραρε και κατέληξε λίγο έξω.

22′ Νέα ευκαιρία για την κυπριακή ομάδα. Κόρνερ με τον Ναούμ, κεφαλιά του Σανχούρχο, o Άλτμαν δεν μπόρεσε εξ επαφής να κάνει την προβολή και να στείλει την μπάλα στα δίκτυα.

34′ Γύρισμα του Ναούμ από αριστερά, το σουτ του Σανχούρχο από το ύψος του πέναλτι κατέληξε λίγο πάνω από τα δοκάρια.

Τέλος πρώτου ημιχρόνου.

——–

Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου.

55′ Σουτ από τον Ρομό, ασταθής απόκρουση, νέο σουτ του Σανχούρχο, νέα απόκρουση από τον τερματοφύλακα.

57′ ΓΚΟΛ! 0-2 για τους Ούγγρους με σουτ μέσα από τη μεγάλη περιοχή.

60′ Μπαλιά του Κάσας, κεφαλιά του Ρομό, στην αγκαλιά του αντίπαλου τερματοφύλακα.

66′ Kεφαλιά του Ολατούντζι, η μπάλα πέρασε παράλληλα με την εστία.

67′ ΓΚΟΛ! 1-2 μειώνει η ΑΕΚ με κοντινή κεφαλιά του Φαράζ μετά από ωραία ομαδική προσπάθεια και μπαλιά του Ολατούντζι.

87′ Kόρνερ με τον Λέντες, κεφαλιά του Γκονθάλεθ, πέφτει στη γωνία και αποκρούει σε κόρνερ ο τερματοφύλακας.

90′ ΓΚΟΛ! 2-2 ισοφαρίζει η ΑΕΚ με τον Τρισκόφσκι να σκοράρει με σουτ εντός περιοχής, μετά από πάσα του Σιαθά.