Α' ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΑΕΚ ΛΑΡΝΑΚΑΣΑΕΚ: Νίκη στο πρώτο φιλικό επί της Κραϊόβα

ΑΕΚ: Νίκη στο πρώτο φιλικό επί της Κραϊόβα

Η ΑΕΚ άρχισε νικηφόρα τα φιλικά του τρέχοντος καλοκαιριού, επικρατώντας 2-1 στην Ουγγαρία της Ουνιβερσιτάτεα Κραϊόβα. Τα γκολ για τους κιτρινοπράσινους πέτυχαν με σουτ οι Φαράζ (45’) και Εγγλέζου (73’), ενώ οι Ρουμάνοι ισοφάρισαν προσωρινά στο 48’.

Οι Λαρνακείς είχαν και δοκάρι στο 64’ με εκτέλεση φάουλ του Ροσάλες, ο οποίος είδε επίσης τον αντίπαλο κίπερ να του στερεί το γκολ στο 85ο λεπτό.

H σύνθεση της ΑΕΚ στο πρώτο ημίχρονο: Παρασκευά, Λέντες, Ρόμο, Τρισκόφσκι, Φαράζ, Γκονθάλεθ, Γκαρσία, Χριστοφόρου, Μαρτής, Χαραλάμπους, Αλτμάν.

H σύνθεση της ΑΕΚ στο δεύτερο ημίχρονο: Παρασκευά, Τόμοβιτς, Κάσας, Όιερ, Ροσάλες, Μιλίτσεβιτς, Ολατούντζι, Εγγλέζου, Nαούμ, Aνδρέου, Μάμας.

Η περιγραφή της αναμέτρησης από το γραφείο Τύπου της ΑΕΚ:

1′ Έναρξη της αναμέτρησης.
2′ Πρώτη καλή ευκαιρία για την ομάδα μας. Γύρισμα του Faraj, σουτ του Romo, αποκρούει σε κόρνερ ο αντίπαλος τερματοφύλακας.
15′ Δυνατό σουτ του Gustavo έξω από την περιοχή, η μπάλα πάνω από τα δοκάρια.
38′ Γύρισμα του Angel, διώχνει προ του Trickovski αντίπαλος αμυντικός.
45′ ΓΚΟΛ! 1-0. Μπροστά στο σκορ η ομάδα μας, με τον Faraj να σκοράρει από κοντά μετά την ασταθή απόκρουση στο σουτ του Altman από το ύψος της μεγάλης περιοχής.
45′ Tέλος πρώτου ημιχρόνου.
———————————————————
46′ Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου.
48′ ΓΚΟΛ για τους φιλοξενουμενους, με κοντινό πλασέ μέσα από την μεγάλη περιοχή.
64′ Οριζόντιο δοκάρι για την ομάδα μας, μετά από απευθείας εκτέλεση φάουλ του Rosales.
70′ Μπαλιά του Εγγλεζου, προβολή του Olatunji, η μπάλα κοντράρει σε αντίπαλο και στην συνέχεια απομακρύνεται.
73′ ΓΚΟΛ! 2-1 για την ομάδα μας. Ο Olatunji πίεσε ψηλά και… έκλεψε, στην συνεχεια έδωσε στον Ναούμ και αυτός με την σειρά του τον Εγγλεζου, που με δυνατό σουτ έστειλε την μπάλα στα δίκτυα.
80′ Μπαλιά του Ναούμ, κεφάλια του Milicevic μόλις έξω.
85′ Δυνατό διαγώνιο σουτ του Rosales, εντυπωσιακά σε κόρνερ o αντίπαλος τερματοφύλακας.
90′ Τέλος του αγώνα.