ΑΕΚ: Η… φαρδιά-πλατιά υπογραφή του Τρισκόφσκι

ΤΟΥ ΑΝΔΡΕΑ ΜΑΥΡΟΥ

Με… φόρα από την πρώτη ιστορική τους πρόκριση σε Euro, τα Σκόπια επικράτησαν με 2-1 της σκληροτράχηλης Εσθονίας και συνεχίζουν να έχουν το πάνω χέρι για να κατακτήσουν την πρώτη θέση στον όμιλό τους και να ανέβουν στη 2η κατηγορία.

Η νίκη των Σκοπίων είχε τη σφραγίδα του επιθετικού της ΑΕΚ, Ιβάν Τρισκόφσκι. Ο αρχισκόρερ των Λαρνακέων δεν λάθεψε όταν βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση για να σκοράρει, ανοίγοντας τον δρόμο προς τη χθεσινή νίκη.

Συμμετοχή στο γκολ, μάλιστα, είχε ο έτερος Σκοπιανός διεθνής της ΑΕΚ. Ο λόγος για τον Στέφαν Σπιρόφσκι, ο οποίος είχε επιχειρήσει το σουτ στο 29ο λεπτό. Ο αρχηγός των Λαρνακέων αγωνίστηκε σε ολόκληρο το παιχνίδι και ο μέσος των κιτρινοπράσινων αντικαταστάθηκε στο 59ο λεπτό.

Για την ιστορία να αναφέρουμε πως ο Σαπίνεν στο 52′ έφερε το ματς στα ίσα για την Εσθονία και στο 68′ ο Στογιανόφσκι μετά από ασίστ του Ελμάς διαμόρφωσε το τελικό σκορ υπέρ των Σκοπίων.

Υπενθυμίζουμε πως ο επόμενος αγώνας των Σκοπίων για το Nations League απέναντι στην Αρμενία θα διεξαχθεί την προσεχή Τετάρτη στο ΓΣΠ, λόγω της εμπόλεμης κατάστασης στην Αρμενία. Οπότε, οι Ιβάν Τρισκόφσκι και Στέφαν Σπιρόφσκι θα επιστρέψουν στην Κύπρο πολύ πιο νωρίς, μπαίνοντας από την επομένη του ματς στο πρόγραμμα προπονήσεων της ΑΕΚ.