Διεθνή Ποδοσφαιρικά Νέα | Διεθνή Αθλητικά ΝέαEUROPA LEAGUEAEK: Έβγαλε… εξάσφαιρο η Γάνδη (αποτελέσματα Γιουρόπα Λιγκ)

AEK: Έβγαλε… εξάσφαιρο η Γάνδη (αποτελέσματα Γιουρόπα Λιγκ)

Σε… παράσταση για ένα ρόλο μετέτρεψε το παιχνίδι της με αντίπαλο την Βιτορούλ η Γάνδη, Όπως φανερώνει και το εντυπωσιακό 6-3… Οι Βέλγοι άνοιξαν τον χορό των γκολ μόλις στο 4’ με τον Ασαρέ, ενώ πήγαν στα αποδυτήρια προηγούμενοι με διαφορά τεσσάρων τερμάτων, με 5-1 συγκεκριμένα και τον Κούμπο να «χτυπάει» δις στο πρώτο 45λεπτο!

Στην επανάληψη, ο Γιάρεμτσικ επίσης με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα έκανε το… 6-1, μόλις στο 50ο λεπτό, ενώ στη συνέχεια οι Ρουμάνοι τα έπαιξαν όλα για όλα και μέσα σε ένα πεντάλεπτο κατάφεραν να «μαζέψουν» κάπως το σκορ. Με τον Τίρου να σκοράρει εις διπλούν, διαμορφώνοντας από το 61’ το τελικό αποτέλεσμα…

Αντιθέτως, δεν τα κατάφερε εξίσου καλά το έτερο φαβορί της «ζώνης» των αγώνων των 9-9:30μ.μ., η Αλκμάαρ. Με τους Ολλανδούς να μένουν στο «φτωχό» 0-0 με την Χάκεν και να καλούνται να πάρουν την πρόκριση στη ρεβάνς στη Σουηδία.

Από εκεί και πέρα, Λουκέρνη και Γκιμαράες κέρδισαν αμφότερες με 1-0, τις Κλάκσβικ και Ζενές Ες αντίστοιχα, σκοράροντας και οι δύο στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων των αναμετρήσεών τους. Με τους Σνόιλι και Αμόα σε ρόλους… λυτρωτή.

Τα αποτελέσματα των πρώτων αγώνων για τον β’ προκριματικό γύρο του Europa League

Πιούνικ Ερεβάν-Γιάμπλονετς 2-1
Βέντσπιλς-Γκζίρα 4-0
Γκαμπάλα-Ντιναμό Τυφλίδας 0-2
Παρτιζάνι Τιράνων-Σερίφ Τιρασπόλ 0-1
ΑΕΚ Λάρνακας-Λέφσκι Σόφιας 3-0
Ουτρέχτη-Ζρίνσκι 1-1
Τσικούρα-Αμπερντίν 1-1
Μόλντε-Τσουκαρίτσκι 0-0