aekaelanorthosisapoelapollonarisdoksaehtnikosomonoiaolympiakospaeekpafosSuper LeaguePremier LeagueSerie ALaLigaEuro 2020

Α' ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΑΕΚ ΛΑΡΝΑΚΑΣΑΕΚ – Ανόρθωση 2-1: Την πλημμύρισαν τυφλές ελπίδες... (vid)

ΑΕΚ – Ανόρθωση 2-1: Την πλημμύρισαν τυφλές ελπίδες… (vid)

ΤΟΥ ΣΙΜΟΥ ΠΑΦΙΤΗ

Την πρώτη της νίκη σε ντέρμπι με τον Σωφρόνη Αυγουστή και πρώτη μετά από πεντέμιση μήνες πανηγύρισε η ΑΕΚ. Η ομάδα της Λάρνακας επικράτησε 2-1, με ανατροπή, της Ανόρθωσης στην «Αρένα», για την 5η αγωνιστική της δεύτερης φάσης του πρωταθλήματος και παρέμεινε «ζωντανή» στη διεκδίκηση της τέταρτης θέσης που υπό προϋποθέσεις μπορεί να χαρίσει ευρωπαϊκό εισιτήριο. Ποιες είναι αυτές; Να τερματίσει στην τέταρτη θέση και να κατακτήσει το κύπελλο η ΑΕΛ.

Ταντί (60′) και Τρισκόφσκι (75′) πέτυχαν τα γκολ για τους κιτρινοπράσινους, οι οποίοι την τελευταία φορά που κέρδισαν ομάδα του Big 6 ήταν στις 26 Σεπτεμβρίου όταν κέρδισαν με το ίδιο σκορ (2-1) την ΑΕΛ, ξανά με ανατροπή.

Η Ανόρθωση παρά το γεγονός ότι προηγήθηκε μόλις στο 2’ με τον Οκριασβίλι και ήταν καλύτερη, τουλάχιστον μέχρι το 60’ γνώρισε τρίτη συνεχόμενη ήττα και συνεχίζει να αγνοεί τη νίκη στη δεύτερη φάση του πρωταθλήματος. Τρεις συνεχόμενες αποτυχίες δεν κατέγραψε ποτέ με τον Τιμούρ Κετσπάγια στον πάγκο της, και στις δύο θητείες του Γεωργιανού, με αποτέλεσμα να κινδυνεύει να χάσει ακόμα και την τέταρτη θέση. Η ΑΕΚ έφτασε τους 47 βαθμούς και μείωσε στους έξι από την «Κυρία» που έχει 53.

Σε θέση οδηγού με το «καλημέρα» στην αναμέτρηση μπήκε η Ανόρθωση. Στην πρώτη τελική της προσπάθεια η ομάδα της Αμμοχώστου κατάφερε να ανοίξει το σκορ με τον Τορνίκε Οκριασβίλι να πανηγυρίζει το όγδοο τέρμα του στο πρωτάθλημα. Ο ορεξάτος Μίχα έκανε κάθετη πάσα στον Καλτσά, ο οποίος έκανε σέντρα από δεξιά και ο Γεωργιανός με σουτ στην κίνηση άφησε στήλη άλατος τον Ζοέλ Μολ.

Η «Κυρία» στο πρώτο ημίχρονο ήταν βελτιωμένη σε σχέση με προηγούμενες εμφανίσεις της. Παρατάχθηκε με τριάδα στην άμυνα και ενισχυμένη μεσαία γραμμή, αμύνθηκε αρκετά καλά και παρά την κυριαρχία της ΑΕΚ στην κατοχή της μπάλας κινδύνευσε ελάχιστα κατά τη διάρκεια του πρώτου σαρανταπενταλέπτου. Οι Λανρακείς κατέγραψαν μόλις δύο τελικές προσπάθειες, σε αντίθεση με την Ανόρθωση, η οποία απείλησε έξι φορές την εστία του Μολ και ήταν αυτή που έφτασε πιο κοντά σε δεύτερο τέρμα.

Στο 35’ ο εκ των κορυφαίων της βαρωσιώτικης ομάδας, Τορνίκε Οκριασβίλι με ωραία ατομική προσπάθεια βρέθηκε σε θέση βολής, σούταρε με το (κακό) δεξί πόδι του και ανάγκασε τον Μολ σε εξαιρετική απόκρουση. Στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου ο Καλτσάς έστειλε την μπάλα εκατοστά πάνω από το οριζόντιο δοκάρι των γηπεδούχων, με σουτ εκτός περιοχής.

Η Ανόρθωση πατούσε καλύτερα και στο πρώτο τέταρτο του δευτέρου ημιχρόνου, χωρίς όμως να καταφέρει να γίνει απειλητική. Σταδιακά η ΑΕΚ κέρδιζε μέτρα στο γήπεδο και εκμεταλλεύθηκε την επιλογή του Τιμούρ Κετσπάγια να αλλάξει τον σχηματισμό και να χρησιμοποιήσει τον Νίκο Καλτσά σε ρόλο δεξιού μπακ. Οι επιθέσεις των γηπεδούχων από την αριστερή τους πτέρυγα διαδέχονταν η μία την άλλη και εν τέλει κατάφερε να φέρει τα πάνω κάτω.

Στο 60’ μετά από φάση διαρκείας στην περιοχή της Ανόρθωσης και διπλό «όχι» του Λόρια σε σουτ του Τρισκόφσκι και Φλοριάν ο Ταντί με το πρώτο γκολ στη φετινή σεζόν ισοφάρισε σε 1-1. Στο 74’ ο Τρισκόφσκι έχασε τεράστια ευκαιρία, καθώς αμαρκάριστος στην καρδιά της περιοχής της Ανόρθωσης έστειλε την μπάλα με κεφαλιά πάνω από το οριζόντιο δοκάρι, μετά από ωραία σέντρα του Φερνάντεθ.

Ένα λεπτό αργότερα ο Σκοπιανός πήρε το «αίμα» του πίσω, και με πλασέ σε σέντρα του Γκαρσία πέτυχε το 12ο γκολ του στο πρωτάθλημα και έδωσε προβάδισμα 2-1 στην ομάδα του. Στη συνέχεια η Ανόρθωση προσπάθησε να φτάσει στην ισοφάριση, ώστε να αποφύγει την τρίτη διαδοχική ήττα, αλλά δεν κατάφερε να φτάσει με αξιώσεις στην περιοχή του Μολ.

H TAYTOTHTA TOY ΑΓΩΝΑ

ΑΕΚ (Σωφρόνης Αυγουστή): Μολ, Ταντί, Αντωνιάδης, Γκονθάλεθ, Ιωάννου (46′ Φερνάντεθ), Σπιρόφσκι (46′ Τολεμές), Χέιτλι, Σπόλιαριτς (67′ Χάουγκεν), Ακοράν (67′ Γκαρσία), Μακρής, Τρισκόφσκι (86′ Μοϊσόφ).

Ανόρθωση (Τιμούρ Κετσπάγια): Λόρια, Κ. Αρτυματάς, Ρισβάνης, Κορρέα, Κορέια, Νταουσβίλι (85′ Μανιάς), Μαργκάσα (68′ Πηλέας), Μίχα (68′ Μίχα), Καλτσάς, Οκριασβίλι, Κβιλιτάια.

Σκόρερ: Ταντί 60′, Τρισκόφσκι 75′ / Οκριασβίλι 2′

Κίτρινες: Θ. Ιωάννου, Γκονθάλεθ, Τολεμές, Τάντι, Χέιτλι / Μαργκάσα, Ρισβάνης, Κορέια.

Στάδιο: ΑΕΚ Αρένα.

Διαιτητής: Χριστοδούλου Κυριάκος.

Α’ Βοηθός: Καλογήρου Μάριος.

Β’ Βοηθός: Λαζάρου Ιωάννης.