aekaelakritasanorthosisapoelapollonarisdoksakarmiotissasalaminaomonoiaolympiakosparalimnipafosSuper LeaguePremier LeagueSerie ALaLiga

Κυπριακό Πρωτάθλημα ΠοδοσφαίρουΑ' ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΑΕΚ – Εθνικός 1-0: Της έδειξε τον (δ)Ρόμο! (vid & pics)

ΑΕΚ – Εθνικός 1-0: Της έδειξε τον (δ)Ρόμο! (vid & pics)

Τον δρόμο προς τη νίκη και την παραμονή στην κορυφή έδειξε στην ΑΕΚ ο Ράφαελ Ρόμο, που πέρασε ως αλλαγή στο 62’ και δύο λεπτά αργότερα (64’) σκόραρε το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης και το πρώτο δικό του στο φετινό πρωτάθλημα. Η ομάδα της Λάρνακας επικράτησε έτσι, δύσκολα του Εθνικού με 1-0 για την όγδοη αγωνιστική του πρωταθλήματος, στην «Αρένα».

Ανέβηκαν στους 20 βαθμούς οι κιτρινοπράσινοι και συνεχίζουν να οδηγούν την «κούρσα» του πρωταθλήματος. Παρά το ότι οι ποδοσφαιριστές του Νταβίδ Καταλά δεν έπιασαν υψηλά στάνταρ απόδοσης και δεν ήταν τόσο καλοί όσο στα προηγούμενα ματς, ο Ισπανός τράβηξε «άσο» από το μανίκι και οδήγησε την ομάδα του στην έκτη της φετινή νίκη.

Από την άλλη, η προσφυγική ομάδα μετά την έκτη της φετινή ήττα έμεινε στους δύο βαθμούς και στον πάτο της βαθμολογίας, ενώ μάλιστα είδε τη διαφορά από την προτελευταία θέση και τη Δόξα να αυξάνεται στους πέντε βαθμούς.

Σε ένα πρώτο ημίχρονο με πολύ αργό ρυθμό και πολλές διακοπές, η ΑΕΚ ήταν αυτή που είχε τον έλεγχο της μπάλας στη μεγαλύτερη διάρκεια του, χωρίς όμως να βρίσκει διαδρόμους προς την εστία του Εθνικού. Η προσφυγική ομάδα έδωσε χώρο στους Λαρνακείς, περιμένοντας σε θέση άμυνας και προσπαθώντας να «χτυπήσει» στις αντεπιθέσεις. Οι δύο ομάδες δεν μπόρεσαν να φανούν απειλητικές, δημιουργώντας ελάχιστα.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι ανέβασαν ακόμα περισσότερο την πίεση και έκλεισαν τους ποδοσφαιριστές του Ηλία Χαραλάμπους στο δικό τους μισό. Και πάλι όμως αντιμετώπισαν πρόβλημα στη δημιουργία. Ο Νταβίδ Καταλά ανακάτεψε την «τράπουλα», πραγματοποίησε αλλαγές και εν τέλει κατάφερε να βρει το πολυπόθητο γκολ στο πρόσωπο του Ράφαελ Ρόμο, δύο λεπτά αφού τον πέρασε στον αγωνιστικό χώρο.

Ο Βενεζουελάνος που μπήκε στο γήπεδο στο 62’, και στο 64’ έβαλε την ομάδα του σε θέση οδηγού στο ματς. Μετά από εκτέλεση κόρνερ του Ροσάλες, πήδηξε πιο ψηλά από όλους και πήρε την κεφαλιά, στέλνοντας τη μπάλα στο δοκάρι. Ο ίδιος πήρε το ριμπάουντ και με κοντινό σουτ σκόραρε.

Απέκτησε γρήγορο ρυθμό στη συνέχεια το ματς. Ο Εθνικός αναγκάστηκε να βγει από το «καβούκι» του και να ψάξει το γκολ της ισοφάρισης, ενώ και η ΑΕΚ από την πλευρά της έψαξε το 2-0 για να «τελειώσει» το ματς. Αμφότερες είχαν τις ευκαιρίες τους, ωστόσο το 1-0 παρέμεινε μέχρι το τέλος.

ΑΕΚ (Νταβίδ Καταλά): Τούμπας, Γκαρσία (46′ Τάντι), Τόμοβιτς, Μιλίτσεβιτς, Ροσάλες, Λέντες, Εσπινόσα (79′ Α. Γκονσάλες), Φαράζ (46′ Τιάγκο), Γκιούρσκο (46′ Ακοράν), Τρισκόφσκι, Ντάρμπισαϊρ (62′ Ρόμο).

Εθνικός (Ηλίας Χαραλάμπους): Μπογκατίνοφ, Κυπριανού, Άδωνη, Ταράσοφς, Πηλέας, Κουντόμπιακ (37′ Κουμή), Ασούμπρε (70′ Ελουντού), Κ. Ηλία (70′ Μ. Ηλία), Φόλμπρεχτ, Αμπντουλάγιεφ (46′ Ιωάννου), Τολεμές (79′ Ντόλεζαλ).

Σκόρερ: Ρόμο 64′ /-

Κίτρινες: Τόμοβιτς / Αμπντουλάγιεφ, Ασούμπρε.

Στάδιο: AEK Aρένα.

Διαιτητής: Αντωνίου Μενέλαος.

Α’ Βοηθός Διαιτητής: Γεωργίου Χαράλαμπος.

Β’ Βοηθός Διαιτητής: Αναστασίου Στέφανος.

4ος Διαιτητής: Νεοκλέους Νικόλας.

VAR: Δημητρίου Βασίλης.

AVAR: Γεωργίου Παύλος.

Παρατηρητής: Γερασίμου Παναγιώτης.

ΕΝΑΡΞΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

6′ Σουτ του Κουντόμπιακ, εκτός.

12′ Μπήκε επικίνδυνα ο Ροσάλες στην περιοχή, το γύρισμα του κόντραρε, μπλόκαρε ο Μπογκατίνοφ.

13′ Εκτός περιοχής δυνατό σουτ του Φαράζ, λίγο έξω.

14′ Κεφαλιά του Τολεμές, άστοχη.

21′ Μακρινό σουτ του Κουντόμπιακ, μάζεψε εύκολα ο Τούμπας.

30′ Κίτρινη κάρτα στον Αμπντουλάγιεφ για φάουλ στον Γκιούρσκο.

31′ Δυνατό σουτ του Τρισκόφσκι από καλή θέση στην περιοχή, πάνω από τα δοκάρια.

37′ Αναγκαστική αλλαγή για τον Εθνικό, εκτός ο τραυματίας Κουντόμπιακ, εντός ο Κουμή.

45′ Τρία λεπτά ο έξτρα χρόνος.

ΕΝΑΡΞΗ ΔΕΥΤΕΡΟΥ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ

46′ Τριπλή αλλαγή για την ΑΕΚ. Ακοράν, Τιάγκο και Τάντι στις θέσεις των Γκιούρσκο, Φαράζ και Γκαρσία.

46′ Αλλαγή και για τον Εθνικό, Ιωάννου αντί του Αμπντουλάγιεφ.

50′ Κατέβασε ωραία στην περιοχή και έκανε το σουτ ο Τολεμές, έβαλε την κόντρα ο Τάντι και έφυγε κόρνερ η μπάλα.

52′ Εκτός περιοχής σουτ του Ντάρμπισαϊρ, ψηλά άουτ.

53΄Κίτρινη κάρτα στον Τόμοβιτς.

55′ «Κοκορομαχία» ανάμεσα σε Τόμοβιτς και Ασούμπρε μετά από δυνατό μαρκάρισμα του ποδοσφαιριστή του Εθνικού. Κίτρινη κάρτα στον Ασούμπρε.

62′ Ρόμο στη θέση του Ντάρμπισαϊρ.

63′ Καλό εκτός περιοχής σουτ του Ακοράν, άουτ.

64′ ΓΚΟΛ 1-0 Ανοίγει στο σκορ η ΑΕΚ, με τον Ρόμο. Μετά από εκτέλεση κόρνερ του Ροσάλες, ο Βενεζουελάνος πήρε την κεφαλιά, στέλνοντας τη μπάλα στο δοκάρι. Ο ίδιος πήρε το ριμπάουντ και από κοντά έστειλε τη μπάλα στα δίκτυα.

68′ Γύρισμα του Εσπινόσα, όμορφο σουτ στην κίνηση του Τρισκόφσκι, λίγο άουτ.

70′ Διπλή αλλαγή για τον Εθνικό, Ελουντού και Μ. Ηλία αντί των Ασούμπρε και Κ. Ηλία.

78′ Συρτό αδύναμο σουτ του Τρισκόφσκι, μπλόκαρε εύκολα ο Μπογκατίνοφ.

79′ Α. Γκονσάλες αντί του Εσπινόσα.

79′ Ντολεζάλ στη θέση του Τολεμές.

85′ Μεγάλη χαμένη ευκαιρία για τον Εθνικό, μετά από γύρισμα του Ελουντού. Πρόλαβε ο Μιλίτσεβιτς την τελευταία στιγμή τον Φόλπρεχτ.

86′ Νέο γύρισμα του Ελυοντού, πέρασε παράλληλα.