aekaelakritasanorthosisapoelapollonarisdoksakarmiotissasalaminaomonoiaolympiakosparalimnipafosSuper LeaguePremier LeagueSerie ALaLiga

Κυπριακό Πρωτάθλημα ΠοδοσφαίρουΑ' ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΑΕΚ – Δόξα 1-1: Ντεμπούτο με το... αριστερό για τον Καταλά (vid)

ΑΕΚ – Δόξα 1-1: Ντεμπούτο με το… αριστερό για τον Καταλά (vid)

ΑΕΚ και Δόξα έμειναν στην ισοπαλία με 1-1 στο παιχνίδι που άνοιξε την αυλαία του κυπριακού πρωταθλήματος 2021-22. Το ματς που διεξήχθη στο «ΑΕΚ Αρένα» έκριναν οι… παλιοί και αρχισκόρερ των ομάδων τους Ιβάν Τρισκόφσκι και Μπεράτ Σαντίκ. Ο Σκοπιανός άνοιξε το σκορ στο 26΄για τους γηπεδούχους, ενώ ο Φινλανδός στο 49′ έφερε το ματς στα ίσα για τους φιλοξενούμενους.

Ντεμπούτο με το… αριστερό για τον Νταβίδ Καταλά στον πάγκο των κιτρινοπράσινων. Αποτέλεσμα που τον αφήνει απογοητευμένο, ιδιαίτερα αφού οι φιλοξενούμενοι έμειναν με δέκα παίκτες νωρίς στο δεύτερο μέρος (52’).

Αντίθετα, ικανοποιημένο αφήνει τον Κώστα Σακκά η ισοπαλία στην πρεμιέρα, κόντρα σε μια δύσκολη αντίπαλο και σε ένα εκτός έδρας αγώνα.

Κυρίαρχη ήταν σε ολόκληρο το πρώτο ημίχρονο η ΑΕΚ. Η γηπεδούχοι είχαν τον έλεγχο της μπάλας σε όλη τη διάρκεια του πρώτου μέρους, ενώ «πατούσαν» με σχετική ευκολία στα αντίπαλα καρέ. Ο Ρόμο στο 14’ και στο 15’ απείλησε αρχικά, χωρίς ωστόσο να καταφέρει να βρει… στόχο. Κάτι που δεν μπόρεσε να κάνει ούτε ο Μακρής στην κεφαλιά του 20ου λεπτού.

Αντίθετα ο αρχισκόρερ των κιτρινοπράσινων Τρισκόφσκι χρειάστηκε μόλις μια ευκαιρία για σκοράρει το πρώτο γκολ της σεζόν και ανοίξει το σκορ για την ομάδα της Λάρνακας. Μετά από σέντρα του Ρόμο από δεξιά, νίκησε στον αέρα τους Μέσκα και Λαφράνς, και με καρφωτή κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίκτυα. Στη συνέχεια παρά το ότι η ΑΕΚ συνέχισε να διατηρεί τον έλεγχο δεν κατάφερε να απειλήσει την εστία του Σισκόφσκι. Όπως δεν κατάφερε να απειλήσει και η Δόξα, παρά μόνο με ένα μακρινό σουτ του Σαντίκ στο 30’ που έφυγε άουτ.

Με γκολ από τα… αποδυτήρια ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο. Με τον συνήθη… ύποπτο Σαντίκ η Δόξα έφερε το ματς στα ίσα στο 49’. Ο Φινλανδός κατέβασε εξαιρετικά τη μακρινή μπαλιά, και έκανε το σουτ από το ύψος της περιοχής αιφνιδιάζοντας τον Ρουβέν, που δεν μπόρεσε να βγάλει αντίδραση.

Τρία λεπτά αργότερα (52’) η προσφυγική ομάδα έμεινε με δέκα παίκτες. Μετά το σκληρό φάουλ του Μπαλντέ στον Γκονζάλεζ, ο Σωτηρίου τον απέβαλε με απευθείας κόκκινη κάρτα και ενώ είχε περάσει στο γήπεδο μόλις στο 46’.

Στη συνέχεια η ΑΕΚ κράτησε ξανά στη συντριπτική πλειοψηφία του χρόνου τον έλεγχο της μπάλας. Έκλεισε στα καρέ της τη Δόξα, εκμεταλλευόμενη το αριθμητικό της πλεονέκτημα. Η ομάδα της Λάρνακας όμως αδυνατούσε να δημιουργήσει ευκαιρίες. Ο Νταβίδ Καταλά έπαιξε τα… ρέστα του ρίχνοντας στο ματς όσα επιθετικά «όπλα» είχε στη διάθεση του, ωστόσο το πρόβλημα διατηρήθηκε.

Από μια κλασσική ευκαιρία για γκολ είχαν οι δύο ομάδες λίγα μόνο λεπτά πριν την ολοκλήρωση του ενενηνταλέπτου. Αρχικά η Δόξα ήταν αυτή που έφτασε κοντά στο γκολ στο 87΄. Ο Εμπραλίτζε έφυγε στην κόντρα, μπήκε στην περιοχή και έκανε το σουτ που κόντραρε. Από τις κόντρες ευνοήθηκε ο Ασαμόα που από πολύ κοντά δεν μπόρεσε να νικήσει τον Ρουβέν, που απομάκρυνε σε κόρνερ.

Ένα μόλις λεπτό αργότερα (88’) η ομάδα της Λάρνακας έχασε με τη σειρά της και αυτή τεράστια ευκαιρία. Μετά από γύρισμα του Τάντι, ο Ολατούντζι από πολύ κοντά και χωρίς να μαρκάρεται, έστειλε την μπάλα πάνω από τα δοκάρια.

Το 1-1 που διαμορφώθηκε στο 49’ έμεινε μέχρι τέλους…

ΑΕΚ (Νταβίδ Καταλά): Ρουβέν, Φερνάντεζ (79′ Τάντι), Χριστοφόρου (67′ Τρουγιόλς), Μιλίσεβιτς, Γκαρσία, Γκουστάβο, Μάμας (76′ Αναστασίου), Μακρής (67′ Ολατούντζι), Ακοράν, Τρισκόφσκι, Ρόμο.

Δόξα (Κώστας Σακκάς): Σισκόφσκι, Μέσκα, Χριστοφή (46′ Αντενόν), Λαφράνς, Κοβάσεβιτς, Τραϊτσέφσκι, Καλλής (46′ Μπαλντέ), Εμπραλίτζε (90+4′ Αντάμοβιτς), Οικονομίδης (70′ Ολιβέιρα), Ασαμόα, Σαντίκ.

Σκόρερ: Τρισκόφσκι 26′ / Σαντίκ 49′

Κίτρινες: Χριστοφόρου / Κοβάσεβιτς, Λαφράνς, Τραϊτσέφσκι.

Αποβολές: – / Μπαλντέ 52′, Μέσκα 90+2′ (δεύτερη κίτρινη)

Στάδιο: ΑΕΚ Αρένα.

Διαιτητής: Σωτηρίου Λούκας.

Α’ Βοηθός Διαιτητής: Τζιωρτζής Όμηρος.

Β’ Βοηθός Διαιτητής: Γεωργίου Χαράλαμπος.

4ος Διαιτητής: Αναστάση Αναστάσης.

VAR: Σολωμού Δημήτρης.

AVAR: Λαζάρου Ιωάννης.

Παρατηρητής: Τσαγγάρης Μάριος.

ΕΝΑΡΞΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

14′ Πρώτη καλή στιγμή στο ματς για την ΑΕΚ, με τον Ρόμο να κάνει το σουτ μέσα από την περιοχή, λίγο δίπλα από την εστία του Σισκόφσκι.

15′ Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Γκουστάβο, χτύπησε στο τείχος η μπάλα, από την κόντρα ευνοήθηκε ο Ρόμο που έπιασε την κεφαλιά, την έστειλε όμως άουτ.

20′ Έκανε την κεφαλιά ο Μακρής μετά τη σέντρα του Ακοράν, πάνω από τα δοκάρια.

22′ Κίτρινη κάρτα στον Μέσκα για φάουλ στον Ακοράν.

24′ Cooling break.

26′ ΓΚΟΛ 1-0 Ανοίγει το σκορ για την ΑΕΚ ο Τρισκόφσκι. Μετά τη σέντρα από δεξιά του Ρόμο, νίκησε στον αέρα Μέσκα και Λαφράνς, και με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίκτυα.

30′ Μακρινό σουτ του Σαντίκ, έξω.

38′ Κίτρινη κάρτα και στον Κοβάσεβιτς, για φάουλ στον Τρισκόφσκι.

39′ Γυριστό σουτ του Μιλίσεβιτς μετά από σέντρα του Γκουστάβο, άουτ.

44′ Κίτρινη κάρτα και στον Λαφράνς, τρίτη για λογαριασμό της Δόξας.

ΕΝΑΡΞΗ ΔΕΥΤΕΡΟΥ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ

46′ Διπλή αλλαγή για τη Δόξα, Αντενόν και Μπαλντέ στις θέσεις των Χριστοφή και Καλλή αντίστοιχα.

49′ ΓΚΟΛ 1-1 Ισοφαρίζει η Δόξα με τον Σαντίκ. Κατέβασε εξαιρετικά τη μακρινή μπαλιά ο Φινλανδός και έκανε το σουτ από το ύψος της περιοχής αιφνιδιάζοντας τον Ρουβέν, που δεν μπόρεσε να βγάλει αντίδραση.

52′ Κόκκινη κάρτα στον Μπαλντέ, που πέρασεν πριν από έξι λεπτά στο γήπεδο, για δυνατό φάουλ στον Φερνάντεζ. Με δέκα παίκτες η Δόξα. Το VAR επιβεβαίωσε την απόφαση του Σωτηρίου.

57′ Πρώτη κίτρινη κάρτα στο ματς για την ΑΕΚ, την δέχτηκε ο Χριστοφόρου για φάουλ στον Σαντίκ.

67′ Διπλή αλλαγή για την ΑΕΚ, Τρουγιόλς αντί Χριστοφόρου και Ολατούντζι αντί Μακρή.

70′ Ολιβέιρα στη θέση του Οικονομίδη.

76′ Νέα αλλαγή για την ΑΕΚ, Αναστασίου εντός, Μάμας εκτός.

79′ Αποχωρεί τραυματίας ο Φερνάντεζ, στη θέση του ο Τάντι.

80′ Κίτρινη κάρτα στον Τραϊτσέφσκι για φάουλ στον Ακοράν.

87′ Τεράστια ευκαιρία για τη Δόξα. Έφυγε στην αντεπίθεση ο Εμπραλίτζε, μπήκε στην περιοχή και έκανε το σουτ, από τις κόντρες ευνοήθηκε ο Ασαμόα που βρέθηκε απέναντι από τον Ρούβεν, αλλά δεν μπόρεσε να τον νικήσει. Απομάκρυνε σε κόρνερ ο Ισπανός.

88′ Πολύ μεγάλη φάση και για την ΑΕΚ. Ο Ολατούντζι μόνος του από πολύ καλή θέση έστειλε την μπάλα πάνω από τα δοκάρια, μετά το γύρισμα του Τάντι.

90+2′ Με εννέα παίκτες συνεχίζει η Δόξα. Νέα κόκκινη κάρτα, στον Μέσκα. Αποβάλλεται με δεύτερη κίτρινη κάρτα από τον Σωτηρίου.

90+3′ Σουτ του Ακοράν στην κίνηση εντός περιοχής, έξω η μπάλα.

90+4′ Αντάμοβιτς στη θέση του Εμπραλίτζε.