aekaelanorthosisapoelapollonarisdoksaehtnikosomonoiaolympiakospaeekpafosSuper LeaguePremier LeagueSerie ALaLigaEuro 2020

Κυπριακό Πρωτάθλημα ΠοδοσφαίρουΑ' ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΑΕΚ-Απόλλων 3-3: Μαχαιριά του Λέντες κράτησε ζεστή τη μάχη του τίτλου (vid)

ΑΕΚ-Απόλλων 3-3: Μαχαιριά του Λέντες κράτησε ζεστή τη μάχη του τίτλου (vid)

Ο Απόλλων ετοιμαζόταν να πανηγυρίσει την πρώτη του νίκη μετά από δύο μήνες και έξι ματς πρωταθλήματος, αλλά δέχτηκε μαχαιριά στο πέμπτο λεπτό της καθυστέρησης. Ο Λέντες με εκπληκτικό σουτ ισοφάρισε σε 3-3 για την ΑΕΚ και διατήρησε ζεστή τη μάχη του τίτλου.

Σε μεγάλη ματσάρα στην «Αρένα», οι δύο ομάδες έμειναν στην ισοπαλία. Οι κυανόλευκοι αισθάνονται πιο δυσαρεστημένοι και επειδή είχαν έντονα παράπονα, επειδή ζήτησαν πλάγιο στη φάση που προηγήθηκε της ισοφάρισης των γηπεδούχων. Ωστόσο, το ζήτημα είναι ότι για έβδομο ματς δεν γεύτηκαν τη χαρά του τριπόντου και αύριο υπάρχει ενδεχόμενο να τον πλησιάσουν οι διώκτες του, ΑΠΟΕΛ, Άρης και Ανόρθωση (ΑΠΟΕΛ-Πάφος FC, Άρης-Ανόρθωση).

Όσο για τους κιτρινοπράσινους, παρά την ισοφάριση στο πέμπτο λεπτό της καθυστέρησης, πάλι δεν άρπαξαν την ευκαιρία να μειώσουν από την κορυφή. Παραμένουν οκτώ βαθμούς πίσω από την κορυφή και το ταβάνι τους μοιάζει να είναι η δεύτερη θέση, την ώρα που χρειάζεται να διασφαλίσουν ένα από τα ευρωπαϊκά εισιτήρια.

Γεμάτο πρώτο ημίχρονο με τέσσερα γκολ εκ των οποίων μέτρησαν τα τρία, ενώ είχε και άλλες φάσεις, γρήγορο ρυθμό και την μπάλα να ανεβοκατεβαίνει.

Ο Πίττας έβαλε σε θέση οδηγού τον Απόλλωνα με σουτ στο 16’ έπειτα από σέντρα του Μαυρία. Ήταν σημαντικό όμως για την ΑΕΚ όταν απάντησε στο 19’ με κοντινό σουτ του Γκιούρτσο έπειτα από ασίστ του Μάμα.

Επίσης, σημαντικό ήταν στο ματς ότι ακυρώθηκε νέο γκολ του Πίττα στο 28’, έχοντας «συλληφθεί» οφσάιντ από το VAR. Και ενώ όλα έδειχναν ισοπαλία στο ημίχρονο, ο Τρισκόφσκι έδωσε προβάδισμα στους γηπεδούχους με κοντινή προβολή στο 45’+1, παίρνοντας ριμπάουντ μετά από απόκρουση του Γιοβάνοβιτς σε σουτ του Λέντες.

Με πιο πεσμένο ρυθμό άρχισε το δεύτερο ημίχρονο και οι κυανόλευκοι ευτύχισαν να ισοφαρίσουν στην πρώτη φάση που βρήκαν. Στο 58’ ο Νταμπό έστειλε την μπάλα στα δίχτυα με κεφαλιά έπειτα από εκτέλεση φάουλ του Κολ.

Ίδιοι όμως ήταν οι πρωταγωνιστές και στο τρίτο τέρμα των Λεμεσιανών, πάλι από στατική φάση. Ο Κολ εκτέλεσε κόρνερ, ο Νταμπό έπιασε την κεφαλιά και χάρισε τη νίκη στους κυανόλευκους.

Πάλι όμως μίλησε στην καθυστέρηση η ομάδα της Λάρνακας. Ο Λέντες με «κεραυνό» στο 90’+5 έστειλε την μπάλα εκεί που ακόμα και ο Α. Γιοβάνοβιτς δεν μπορούσε να αποκρούσει. Πρώτα στο οριζόντιο δοκάρι και ύστερα στα δίχτυα.

ΑΕΚ (Νταβίδ Μπαντία): Λεάλ, Ροσάλες (56′ Χρτιστοφόρου), Τόμοβιτς, Μιλίσεβιτς, Γκαρσία (63′ Εγγλέζου), Λέντες, Μάμας (79′ Εσπινόσα), Φαράζ (63′ Ακοράν), Γκιούρτσο (63′ Ρόμο), Άλτμαν, Τρισκόφσκι.

Απόλλων (Αλεξάντερ Τσόρνιγκερ): Α. Γιοβάνοβιτς, Μαυρίας (80′ Φιλιώτης), Αυλωνίτης, Ρομπέρζ, Χαμάς (75′), Αλμπάνης (75′ Γιάνγκα), Σπόλιαριτς, Κολ, Πίττας, Ογκέντα (65′ Ίλιεφ), Νταμπό (81′ Β. Γιοβανοβιτς).

Σκόρερ: Γκιούρτσο 19′, Τρισκόφσκι 45’+1, Λέντες 90’+5 / Πίττας 16′, Νταμπό 58′, 77′

Κίτρινες: Μιλίτσεβιτς, Α. Γιοβάνοβιτς / Ρομπέρζ, Τρισκόφσκι.

Παρατηρητής: Νικολαϊδης Χρίστος.

1′ Έναρξη παιχνδιού.

4′ Πρώτη ευκαιρία με σουτ του Πίττα έπειτα από πάσα του Νταμπό, η μπάλα κόντραρε στον Μιλίτσεβιτς και δόθηκε κόρνερ.

6′ Μετά από εκτέλεση κόρνερ, η μπάλα στρώθηκε στον Σπόλιαριτς, ο οποίος από το ύψος της περιοχής έστειλε την μπάλα λίγο πάνω από την εστία.

7′ Ο Αλμπάνης σούταρε και ο Λεάλ έδιωξε σε κόρνερ.

8′ Σέντρα του Άλτμαν, παρέμβαση αμυντικού και άουτ προτού φτάσει η μπάλα στον Φαράζ. Πρώτη επικίνδυνη επίσκεψη της ΑΕΚ στην περιοχή του Απόλλωνα.

10′ Το πρέσινγκ του Απόλλωνα δημιούργησε πολλά προβλήματα στο πάσινγκ γκέιμ της ΑΕΚ, που στα τελευταία λεπτά δείχνει να προσαρμόζεται.

11′ Ο Α. Γιοβάνοβιτς γλιτώνει τον Χαμάς από αυτογκόλ! Ο Γκιούρτσο σέντραρε, ο Άλτμαν σούταρε, ο Χαμάς μπήκε στη φάση και παραλίγο να σκοράρει εις βάρος της ομάδας του.

16′ ΓΚΟΛ 0-1! Ο Πίττας ανοίγει το σκορ για τον Απόλλωνα. Ο Αλμπάνης έδωσε δεξιά στον Μαυρία, αυτός σέντραρε, ο Νταμπό δεν πρόλαβε την μπάλα, αλλά το έπραξε ο Κύπριος επιθετικός και σκόραρε με σουτ από πλάγια θέση και ενώ ο Λεάλ ήταν εξουδετερωμένος.

19′ ΓΚΟΛ 1-1! Ο Γκιούρτσο ισοφαρίζει με κοντινό σουτ. Ο Ροσάλες έκανε παράλληλη σέντρα, ο Μάμας πάσαρε στον Ούγγρο, ο οποίος έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

22′ Καλό σουτ από τον Άλτμαν, η μπάλα πάνω από την εστία.

26′ Κακή κυκλοφορία στην άμυνα της ΑΕΚ και κόρνερν από το πουθενά για τον Απόλλωνα.

28Ο Πίττας δίνει νέο προβάδισμα στον Απόλλωνα. Εξετάζεται η φάση για ενδεχόμενο οφσάιντ.

29′ Ακυρώνεται για οφσάιντ το γκολ. Όπως φάνηκε από το ριπλέι, σωστά.

35′ Δύο φάσεις σε δευτερόλεπτα. Οι Άλτμαν και Νταμπό είχαν την ευκαιρία, αλλά δεν την αξιοποίησαν.

38′ Ζητά φάουλ ο Νταμπό, πιθανόν εντός περιοχής. Δεν σφυρίζει ο Αντωνίου. Δεν παρενέβη το VAR.

41′ Σέντρα του Γκιούρτσο, ο Αυλωνίτης έκανε την κεφαλιά και έδιωξε σε κόρνερ προτού φτάσει η μπάλα στον Τρισκόφσκι.

44′ O Φαράζ πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του, έφτασε στην περιοχή, επέλεξε να σουτάρει αντί να πασάρει και έχασε ευκαιρία.

45’+1 ΓΚΟΛ 2-1! Ο Τρισκόφσκι δίνει προβάδισμα στην ΑΕΚ. Ο Λέντες μπήκε στην περιοχή, σούταρε, ο Γιοβάνοβιτς απέκρουσε και ο Σκοπιανός πήρε το ριμπάουντ και σκόραρε με προβολή.

45’+2 Τέλος πρώτου ημιχρόνου.

46′ Έναρξη δεύτερου ημιχρόνου.

51′ Διακοπή στο παιχνίδι μετά από αψιμαχία των Ρομπέρζ και Ροσάλες.

51′ Συνέχεια στο ματς με εκτέλεση φάουλ του Κολ, η μπάλα άουτ.

54′ Πρόβλημα με τον Ροσάλες, πιθανολογείται αλλαγή.

56′ Ο Χριστοφόρου στη θέση του Ροσάλες.

58′ ΓΚΟΛ 2-2! Ο Νταμπό ισοφαρίζει με κεφαλιά μετά από εκτέλεση φάουλ του Κολ.

61′ Σέντρα του Μαυρία, ο Πίττας με κεφαλιά από κοντά δεν μπόρεσε να σκοράρει.

73′ Άστοχη κεφαλιά του Ρομπέρζ μετά από σέντρα του Μαυρά.

76′ Κόρνερ του Κολ, κεφαλιά του Γιάνγκα, η μπάλα κόντραρε και νέο κόρνερ.

77′ ΓΚΟΛ 2-3! Ο Νταμπό με νέα κεφαλιά δίνει ξανά προβάδισμα στον Απόλλωνα. Ο Σπόλιαριτς έστρωσε στον Μαυρία, ο οποίος σέντραρε και ο Γάλλος σκόραρε ξανά.

78′ Πρόβλημα ο Μαυρίας. Παίζει με δέκα ο Απόλλωνα ώσπου να γίνει αλλαγή.

80′ Βγαίνει ο Μαυρίας, στη θέση του ο Φιλιώτης.

85′ Φάουλ σε καλό σημείο για την ΑΕΚ για ανατροπή του Τόμοβιτς από τον Σπόλιαριτς.

87′ Πολύ καλή απόκρουση του Α. Γιοβάνοβιτς σε φάουλ του Εγγλέζου.

88′ Άστοχη κεφαλιά του Αυλωνίτη μετά από εκτέλεση κόρνερ.

90′ Εκτέλεση κόρνερ του Λέντες, κακό τελείωμα του Ρόμο.

90′ Τέσσερα λεπτά καθυστέρησης δείχνει ο τέταρτος διαιτητής.

90’+5 ΓΚΟΛ 3-3! Ο Λέντες σκοράρει με εκτός περιοχής σουτ.

90’+7 Τέλος παιχνιδιού.