aekaelanorthosisapoelapollonarisdoksaehtnikosomonoiaolympiakospaeekpafosSuper LeaguePremier LeagueSerie ALaLigaEuro 2020

Κυπριακό Πρωτάθλημα ΠοδοσφαίρουΑ' ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΑΕΚ-Ανόρθωση 1-1: Ο παλιός είναι αλλιώς, μα και ο νέος είναι ωραίος...

ΑΕΚ-Ανόρθωση 1-1: Ο παλιός είναι αλλιώς, μα και ο νέος είναι ωραίος (vid)

Ο αρχηγός των γηπεδούχων «μίλησε» πρώτος Τρισκόφσκι, απάντησε για τους φιλοξενούμενους ο νεοαποκτηθείς Νόβοτνι

Ισοπαλία 1-1 στην «Αρένα» με την ΑΕΚ να χάνει την ευκαιρία να πιάσει κορυφή και την Ανόρθωση να… αναβάλλει το ραντεβού της με τη μείωση της διαφοράς από τις προπορευόμενες τρεις ομάδες.

Δεν είναι το τέλος του κόσμου ασφαλώς για καμία από τις δύο ομάδες. Οι Λαρνακείς είναι στο κόλπο, δύο βαθμούς μακριά από την πρώτη θέση. Όσο για τη «Μεγάλη Κυρία», που δεν μπόρεσε να «κολλήσει» πέμπτη νίκη στη σειρά, έχει δύο παιχνίδια λιγότερα και θα έχει την ευκαιρία να πλησιάσει αν κάνει το 2 στα 2 (αν και απέναντι σε Άρη και ΑΠΟΕΛ δεν λες πως έχει στο τσεπάκι το «εξάποντο»).

Σκόρερ οι Ιβάν Τρισκόφσκι (52’) και Σόμα Νόβοτνι (70’, πρώτο γκολ), ενώ η ευκαιρία του αγώνα χάθηκε στο 81’ από τον Καλτσά.

Πιο επικίνδυνη η ΑΕΚ
Δυνατό παιχνίδι και ενίοτε με γρήγορο ρυθμό στο πρώτο ημίχρονο. Οι κιτρινοπράσινοι είχαν περισσότερο την κατοχή της μπάλας, δημιούργησαν περισσότερες προϋποθέσεις και έχασαν την πιο ξεκάθαρη φάση στο 20’: Μετά από εκτέλεση φάουλ του Λέντες, ο Λόρια χρειάστηκε δύο προσπάθειες για αποκρούσει πρώτα την κεφαλιά του Τάντι και έπειτα το κοντινό σουτ του Τρισκόφσκι.

Δύο προσπάθειες είχε και ο Ρόμο με κεφαλιά, η πρώτη αποκρούστηκε από τον Γεωργιανό κίπερ (3’) και η δεύτερη ήταν άστοχη (22’). Επίσης, από σέντρα του επιθετικού από τη Βενεζουέλα παραλίγο να βάλει αυτογκόλ ο Ρισβάνης στο πρώτο λεπτό της καθυστέρησης.

Από την πλευρά τους, οι κυανόλευκοι είχαν δύο φάσεις από εκτελέσεις στατικών φάσεων του Χριστοδολόπουλου, πρώτα με φάουλ και κεφαλιά του Αμπαρτζουμιάν (10’, η μπάλα κόντραρε και έφυγε άουτ) και έπειτα με κόρνερ και άστοχη κεφαλιά του Ντέλετιτς (23’).

Χτύπησε νωρίς ο Τρισκόφσκι
Ο Τρισκόφσκι άλλαξε τα δεδομένα του παιχνιδιού νωρίς στο δεύτερο ημίχρονο, σκοράροντας στο 52’ με κοντινό πλασέ. Ο Λέντες εκτέλεσε κόρνερ, ο Ρόμο έκανε κεφαλιά, ο Ακοράν πήρε την μπάλα και με συρτή παράλληλη πάσα σέρβιρε… γκολ στο πιάτο για τον Σκοπιανό.

Απάντηση από Νόβοτνι
Η απάντηση της «Μεγάλης Κυρίας» ήρθε στο 70’ με τον Νόνοτνι. Ο Ούγγρος έδειξε και πάλι ότι στον «αέρα» είναι ικανός, σκοράροντας με πισινή κεφαλιά, έπειτα από σέντρα του Αμπαρτζουμιάν και κόντρα της μπάλας στον Εσπινόσα.

Η ευκαιρία του Καλτσά
Στη συνέχεια του παιχνιδιού αξιοσημείωτη φάση ήταν η απίστευτη ευκαιρία του Καλτσά στο 81’. Ο Ελλαδίτης προσπάθησε να αξιοποιήσει τη λάθος πάσα του Τάντι, πέρασε τον Τούμπα και πλάρασε από πλάγια θέση και αστόχησε προ κενής εστίας.

ΑΕΚ (Νταβίδ Καταλά): Toύμπας, Τάντι, Τόμοβιτς, Μιλίτσεβιτς, Γκαρσία, Ακοράν (67′ Φαράζ), Λέντες, Μάμας (90’+3 Γκονθάλεθ), Εσπινόσα (75′ Ναούμ), Τρισκόφσκι (90’+3 Ολατούντζι), Ρόμο (75′ Ντάρμπισαϊρ).

Ανόρθωση (Τιμούρ Κετσπάγια): Λόρια, Αμπαρτζουμιάν, Κορρέα, Αντωνιάδης (19′ Ρισβάνης), Κορέια, Ντέλετιτς (59′ Χριστοφή), Βερχόβετς (78′ Ιωάννου), Αρτυματάς, Χριστοδουλόπουλος (78′ Καλτσάς), Χρυσοστόμου (59′ Πόποβιτς), Νόβοτνι.

Σκόρερ: Τρισκόφσκι 52′ / Νόβοτνι 70′

Κίτρινες: Μάμας / Νόβοτνι, Ρισβάνης, Χριστοφή

Στάδιο: ΑΕΚ Αρένα.

Διαιτητής: Θεουλή Χρυσοβαλάντης.

Α’ Βοηθός Διαιτητής: Γεωργίου Παύλος.

Β’ Βοηθός Διαιτητής: Γεωργίου Χαράλαμπος.

4ος Διαιτητής: Χατζηγεωργίου Παναγιώτης.

VAR: Carvalho Nobre Antonio Emanuel.

AVAR: Δημητριάδης Μάριος.

Παρατηρητής: Καραϊσκάκης Μιχάλης.

1′ Έναρξη παιχνιδιού.

3′ Σέντρα Εσπινόσα, κεφαλιά ο Ρόμο, μπλόκαρε ο Λόρια.

10′ Ο Χριστοδουλόπουλος εκτέλεσε φάουλ, ο Αμπαρτζουμιάν έπιασε την κεφαλιά, η μπάλα κόντραρε και έφυγε άουτ.

16′ Εκτέλεση φάουλ του Λέντες, σε κόρνερ ο Αρτυματάς.

17′ Διακοπή γόγω τραυματισμού του Αντωνιάδη. Βγήκε έξω και θα επαναρχίσει το ματς.

17′ Εκτέλεσε ο Εσπινόσα, νέο κόρνερ.

18′ Νέα εκτέλεση του Εσπινόσα, έδιωξε ο Νόβοτνι.

19′ Ο Ρισβάνης εισέρχεται στη θέση του Αντωνιάδη.

20′ Ο Λέντες εκτέλεσε φάουλ, ο Τάντι έκανε την κεφαλιά, ο Λόρια απέκρουσε ασταθώς, ο Τρισκόφσκι άγγιξε την μπάλα και ο Γεωργιανός έκανε νέα απόκρουση.

22′ Γκαρσία σέντρα, άστοχη κεφαλά ο Ρόμο.

23′ Σέντρα Ντέλετιτς, κόντρα και κόρνερ.

23′ Εκτέλεσε ο Χριστοδουλόπουλος, ο Ντέλετιτς με κεφαλιά έστειλε την μπάλα άουτ.

32′ Εκτός περιοχής σουτ του Αρτυματά, πολύ άστοχο.

37′ Αδύναμο σουτ του Κορέια και χάνεται η ευκαιρία.

37′ Γρήγορος ρυθμός και η μπάλα ανεβοκατεβαίνει τα τελευταία λεπτά.

45’+1  Ο Ρόμο σέντραρε, η μπάλα κόντραρε και έφυγε άουτ. Ο διαιτητής, όμως, αντί για κόρνερ έδωσε άουτ για την Ανόρθωση.

45’+2 Τέλος πρώτου ημιχρόνου.

46′ Έναρξη δεύτερου ημιχρόνου.

48′ Ο Χριστοδουλόπουλος δοκίμαστε εκτός περιοχής με σουτ, έστειλε την μπάλα πάνω από την εστία.

52′ ΓΚΟΛ 1-0! Ο Τρισκόφσκι άνοιξε το σκορ με κοντινό πλασέ. Ο Λέντες εκτέλεσε κόρνερ, ο Ρόμο έκανε κεφαλιά, ο Ακοράν πήρε την μπάλα και με συρτή παράλληλη πάσα σέρβιρε… γκολ στο πιάτο για τον Σκοπιανό.

60′ Μακρινό σουτ του Χριστοδουλόπουλου, η μπάλα στα χέρια του Τούμπα.

70′ ΓΚΟΛ 1-1! Ο Νόβοτνι σκόραρε με πισινή κεφαλιά. Ο Αμπρτζουμιάν σέντραρε, η μπάλα κόντραρε στον Εσπινόσα και ο Ούγγρος νίκησε στον αέρα αμυντικούς και Τούμπα.

75′ Σουτ του Τρισκοφσκι από πλάγια θέση, η μπάλα στην εξωτερική πλερθά των διχτύων.

77′ Νέα κεφαλιά του Νόβοτνι, η μπάλα άουτ.

81′ Απίστευτη ευκαιρία από τον Καλτσά, σε κενό τέρμα! Λάθος του Τάντι, ο Ελλαδίτης έκλεψε, πέρασε τον Τούμπαλ, αλλά αστόχησε.

90′ Τρία λεπτά καθυστέρηση.

90’+5 Τέλος παιχνιδιού.