«Φυλακισμένος» στο «Γεντί Κουλέ» ο ΠΑΟΚ, έχασε και άλλο έδαφος

Ο ΠΑΟΚ γκέλαρε στο Ηράκλειο με τον ΟΦΗ με το 2-2 σε αναμέτρηση με δύο αποβολές παικτών, μία για κάθε ομάδα. Έτσι η ΑΕΚ έχει την δυνατότητα την Κυριακή αν νικήσει τον Άρη, να τον αφήσει στην 3η θέση των play offs.

Ο ΠΑΟΚ ευτύχησε στην πρώτη του φάση στο 5’ να προηγηθεί με το πολύ ωραίο σε δημιουργία γκολ του Μπίσεσβαρ από την ασίστ του Λημνιού. Η πίεση των φιλοξενούμενων δημιουργούσε προβλήματα στον ΟΦΗ που πάντως σε ένα δίλεπτο (13’ και 14’) άγγιξε το 1-1 με Φιγκειρέδο και Κουτρουμπή.

Ο Δικέφαλος δεν άκουσε τα «καμπανάκια», καθώς στο 17’ ο Βαζ είχε δοκάρι και στο 18’ ήρθε η ισοφάριση. Ο Κοροβέσης από αριστερά γύρισε την μπάλα στον Νέιρα που με άψογο πλασέ έξω από την περιοχή εκτέλεσε τον Πασχαλάκη που άργησε να πέσει.

Ο διαιτητής Κουμπαράκης χρειάστηκε πέντε λεπτά για να αποφασίσει για το αν ο Κουτρουμπής πρέπει να τιμωρηθεί με κόκκινη για ένα φάουλ στον Σφιντέρσκι αλλά τελικά έδειξε απλά κίτρινη.

Ο ΠΑΟΚ ανέλαβε την πρωτοβουλία αλλά δεν απειλούσε και κόντρα στη ροή του ματς έγινε το 2-1. Οι παίκτες του ΟΦΗ στο 43’ άλλαξαν πολύ ωραία την μπάλα, ο Μπράουν γύρισε την μπάλα και ο Φιγκειρέδο με προβολή σκόραρε. Ο Λημνιός στις καθυστερήσεις πλησίασε στο 2-2, όμως ο Γουάλι απέκρουσε την προβολή του και το ημίχρονο έληξε 2-1.

Γκολ και αποβολές

Ο Φερέιρα με την είσοδο των Μιχαηλίδη και Εσίτι άλλαξε τη διάταξη σε τρεις στόπερ στην άμυνα. Με μπροστάρη τον Μπίσεσβαρ από δεξιά, ο ΠΑΟΚ έφτιαξε δυο ευκαιρίες, με κεφαλιά του Βαρέλα από στημένο του Στοχ και το σουτ του Γιαννούλη από πάσα του Ολλανδού. Τα πράγματα για τον ΟΦΗ που πιεζόταν έγιναν πιο δύσκολα στο 59’ όταν ο Κουτρουμπής αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη για επικίνδυνο παίξιμο στον Μαουρίσιο.

Οι δυο προπονητές άρχισαν τις αλλαγές, με τον Σίμο να «θυσιάζει» τον Βαζ για να βάλει στόπερ τον Ζοάο Βίκτορ για 5-3-1, ενώ ο Φερέιρα έκανε τρεις αλλαγές σε τρία λεπτά με τους Τζόλη, Άκπομ και Μάτος να παίρνουν τις θέσεις των Στοχ, Λημνιού και Μπίσεσβαρ.

Ο ΠΑΟΚ πίεζε πλέον στα 2/3 του γηπέδου για την ισοφάριση που ήρθε τελικά με το πολύ ωραίο σε εκτέλεση φάουλ του νεαρού Μιχαηλίδη. Όμως, στο 81’ έμεινε και ο Δικέφαλος με 10 αφού ο Εσίτι παρότι είχε ήδη κάρτα έκανε ένα σκληρό φάουλ στον Μεγιάδο και πήρε και αυτός την άγουσα για τα αποδυτήρια. To 2-2 παρέμεινε μέχρι το τελικό σφύριγμα.