aekaelanorthosisapoelapollonarisdoksaehtnikosomonoiaolympiakospaeekpafosSuper LeaguePremier LeagueSerie ALaLigaEuro 2020

Στη φάκα της ΑΕΛ!

Σε ένα ματς αίμα κι άμμος, η Λάρισα έπιασε στη φάκα τον Παναθηναϊκό και το τελικό 0-0 έστειλε τον Ολυμπιακό στο +9!

Μόνο ποδόσφαιρο δεν παίχθηκε χθες βράδυ στη Λάρισα με την τοπική ΑΕΛ να αναδεικνύεται ισόπαλη με τον Παναθηναϊκό (0-0), σε ένα τραγικό ματς, χωρίς τέρματα, χωρίς ευκαιρίες, με πολλά νεύρα, σκληρά και αντιαθλητικά μαρκαρίσματα.

Οι γηπεδούχοι αγωνίστηκαν με απαράμιλλο πάθος και πήραν το θετικό αποτέλεσμα έχοντας και τις ευκαιρίες για να πάρουν τη νίκη στο δεύτερο ημίχρονο, ενώ ο Παναθηναϊκό ήταν κάκιστος, με παίκτες που πάλεψαν μεν αλλά εμφάνισαν σημάδια κόπωσης και με ένα αποτέλεσμα που αύξησε τη διαφορά από την κορυφή στους εννέα βαθμούς.

Από το πρώτο δευτερόλεπτο του αγώνα φάνηκε ξεκάθαρα ότι η δύναμη και τα σκληρά μαρκαρίσματα (οριακά αντιαθλητικά σε αρκετές περιπτώσεις) θα κυριαρχήσουν.

Οπερ και εγένετο, με τα εκατέρωθεν λάθη να διαδέχονται το ένα το άλλο και τη δημιουργία από αμφότερες τις ομάδες να μοιάζει με ανέκδοτο.

Το θέαμα σε ολόκληρο το πρώτο ημίχρονο ήταν απογοητευτικό και είναι χαρακτηριστικό ότι η πρώτη τελική προς την εστία έγινε στο 35’ με ένα εντελώς ακίνδυνο σουτ από τον Ναζλίδη εκτός της περιοχής του Βλαχοδήμου.

Ο Παναθηναϊκός έφτασε με αξιώσεις για μόλις μία φορά στο 13’ όταν ο Μπεργκ έδωσε στον Μπουμάλ μέσα στην περιοχή αλλά ο Καμερουνέζος είχε τη μπάλα στρωμένη στο δεξί και δεν σούταρε, προτιμώντας να βγάλει μία σέντρα σουτ που πέρασε παράλληλα από την εστία του Ξενοδόχοβ.

Οι «πράσινοι» είχαν αποκομμένο τον Μπεργκ, εκτός ματς τον Βιγιαφάνιες και σαφές πρόβλημα στο κράτημα της μπάλας, προφανώς εξαιτίας της απουσίας ενός παίκτη ικανού να δημιουργήσει από τον άξονα, ενώ η ΑΕΛ έψαχνε κυρίως να βγει στο επιθετικό τρανζίσιον μετά από κλέψιμο, κατά κύριο λόγο με τους Ντοντό και Καπό, δίχως να βρει τους διαδρόμους.

Μοιραία το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε δίχως ευκαιρία και με τις δύο ομάδες να αναλώνονται σε σκληρά μαρκαρίσματα (τα περισσότερο ατιμώρητα από τον διαιτητή Παπαδόπουλο), αντεγκλήσεις, διαμαρτυρίες και «τσαμπουκάδες» που περιόρισαν στο ελάχιστο τον καθαρό χρόνο ποδοσφαίρου στο ματς.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ΑΕΛ μπήκε πιο δυνατά και απείλησε την εστία του Παναθηναϊκού στο 46’ με τον Αντονι να σουτάρει με καλές προϋποθέσεις άουτ, ενώ στο 51’ από άσχημο διώξιμο του Κουτρουμπή  ο Ντέλετιτς σούταρε λίγα εκατοστά δίπλα απ΄ το αριστερό κάθετο δοκάρι. Στο 53’ ο Ναζλίδης πέρασε έξοχα δύο αντιπάλους από δεξιά και έβγαλε τη σέντρα αλλά η καρφωτή κεφαλιά του Ντοντό πέρασε άουτ.

Οι αλλαγές του Ουζουνίδη (Βλαχοδήμος και Λέτο) έφεραν κάποιας μορφής επιθετικότητα στον Παναθηναϊκό και η απάντηση των «πράσινων» στις ευκαιρίες ήρθε στο 62’ όταν ο Βλαχοδήμος με ωραία ενέργεια έδωσε στον Μπεργκ μέσα στην περιοχή αλλά το σουτ του Σουηδού άσου πέρασε πάνω απ’ το οριζόντιο δοκάρι.

Στο 68’ ο Κουλιμπαλί σέντραρε από δεξιά, ο Ξενοδόχοβ δεν συγκράτησε τη μπάλα, αλλά η μπάλα απομακρύνθηκε, ενώ στο 75’ ο Βλαδοχήμος έβγαλε τη σέντρα ο Μπεργκ πήρε την κεφαλιά όμως η μπάλα πέρασε εκτός εστίας.
Στο 81’ ωστόσο ο Ζέκα χτύπησε εκτός φάσης τον Αναστασόπουλο και αντίκρισε την κόκκινη κάρτα του διαιτητή Παπαδόπουλου, τροποποιώντας τις αριθμητικές ισορροπίες του ματς στα τελευταία λεπτά.

Στο 90’ ο Χουλτ έσωσε πάνω στη γραμμή την κεφαλιά του Φάρκα προ του Βλαχοδήμου και στην εξέλιξη της φάσης ο Λαμπρόπουλος σούταρε στα σώματα, αλλά στο 91’ ο Παναθηναϊκός έχασε τεράστια ευκαιρία με τον Λέτο να σουτάρει από τη μικρή περιοχή και τον Ξενοδόχοβ να αποκρούει σωτήρια σε κόρνερ.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

ΑΕΛ (Σ. Τσιώλης):  Ξενοδόχοβ, Ρέντζας, Γκόλιας (87’ Λαμπρόπουλος), Φάρκας, Μονιάκης, Αναστασόπουλος (84’ Ποτουρίδης), Αντονι, Ντοντό, Ντέλετιτς, Ναζλίδης, Καπός (75’ Γιοβάνοβιτς).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Μ. Ουζουνίδης): Οδ. Βλαχοδήμος, Κουλιμπαλί, Κουτρουμπής, Μολέδο, Χουλτ, Μπουμάλ (58’ Π. Βλαχοδήμος), Μαρινάκης, Ζέκα, Βιγιαφάνιες (84’ Μέστο), Εμποκού (65’ Λέτο), Μπεργκ.

Διαιτητής: Γ. Παπαδόπουλος (Μακεδονίας)