Με φόρα στους «4» ο Αστέρας

Στους «4» με τεσσάρα ο Αστέρας.

Η ομάδα της Τρίπολης επικράτησε 4-1 του Εργοτέλη εντός έδρας και σε συνδυασμό με το 1-0 της Κρήτης σφράγισε πρόκριση για τα ημιτελικά του Κυπέλλου.

Ο Μπαστιάνος έδειξε τον δρόμο προς τη νίκη, κρεμώντας τον Καλογεράκη στο 9’ και ο Ιατρούδης ισοφάρισε στο 72’, δίνοντας νέο ενδιαφέρον στην αναμέτρηση για λίγα λεπτά. Οι Αρκάδες έδειξαν ποιος είναι τ’ αφεντικό στο 79’ με γκολ του Αραβίδη, που έδιωξε το όποιο άγχος από τους γηπεδούχους και ο Καλτσάς (89’) με τον Φερνάντεθ (90+3’) έδωσαν διαστάσεις θριάμβου στη νίκη της ομάδας του.

Έτσι, ο Αστέρας εξασφάλισε την τέταρτη παρουσία του στα ημιτελικά του Κυπέλλου και πρώτη μετά το 2013, όταν και είχε φτάσει μέχρι τον τελικό της διοργάνωσης, όπου και «λύγισε» στην παράταση στο περίφημο ματς με τον Ολυμπιακό.