aekaelanorthosisapoelapollonarisdoksaehtnikosomonoiaolympiakospaeekpafosSuper LeaguePremier LeagueSerie ALaLigaEuro 2020

Μαντινάδα νίκης από Μπανανά…

Ο Πλατανιάς “εγκλώβισε” τον Παναθηναϊκό και τον ανάγκασε στην τρίτη του φετινή ήττα, που τον αφήνει 12 βαθμούς μακριά από τον πρωτοπόρο Ολυμπιακό. Ο Μπανανά στο 74′ πέτυχε το μοναδικό τέρμα της αναμέτρησης και έγινε ο πρώτος φετινός ξένος των Κρητικών που σκόραρε.

Οι “πράσινοι” χρειάστηκαν 43′ λεπτά για να δημιουργήσουν την πρώτη του τελική στο ματς, ενώ μέχρι το 65′ είχαν τρεις καλές στιγμές για να αποκτήσουν το προβάδισμα. Σπατάλησαν τις λιγοστές ευκαιρίες που τους παρουσιάστηκαν και το… πλήρωσαν στο τέλος με τον Πλατανιά να ανταμείβεται με το τρίποντο για την καλή του εμφάνιση.

Οι Κρητικοί έφτασαν τους 17 βαθμούς και πλησίασαν στους τέσσερις πόντους την πρώτη πεντάδα, ενώ ο Παναθηναϊκός έμεινε στους 22 στην τρίτη θέση πίσω από την Ξάνθη.

Τα αρχικά πλάνα

Ο Γιώργος Παράσχος παρέταξε την ομάδα του με ένα σύστημα 5-3-2 τοποθετώντας τον Σωτηρίου κάτω απ’ τα δοκάρια, τους Σκαρντοβέλι, Κάργα, Πριντέτα, Μπανανά και Στάθη στην άμυνα, στο κέντρο οι Μουνάφο, Ντεβέσα, Στανισάβλιεβιτς και επιθετικό δίδυμο οι Μανούσος – Γιακουμάκης.

Απ’ την άλλη, ο Μαρίνος Ουζουνίδης επέλεξε ένα σύστημα 4-2-3-1 με τον Οδυσσέα Βλαχοδήμο κάτω απ’ τα γκολπόστ, τους Χουλτ, Τελάντερ, Κουτρουμπή και Μέστο στην άμυνα, αμυντικά χαφ οι Ρέις – Κουρμπέλης, δεξιά ο Μπουμάλ, αριστερά ο Βιγιαφάνιες, αιχμή του δόρατος ο Μπεργκ και πίσω του, σε ρόλο δημιουργικού χαφ, ο Λουντ

Τον “εγκλώβισε” στον άξονα

Παιχνίδι που θα θέλει να το ξεχάσει γρήγορα ο Μαρίνος Ουζουνίδης, όχι όμως και ο Γιώργος Παράσχος. Ο τεχνικός των Κρητικών με το 3-5-2 που είχε επιλέξει δεν επέτρεπε στους “πράσινους” να κάνουν παιχνίδι. Ο άξονας ήταν φορτωμένος και οι διάδρομοι προς την εστία του Σωτηρίου ελάχιστοι. Ετσι οι φιλοξενούμενοι έπρεπε να στραφούν στη λύση των δύο πλευρών, αλλά οι Βιγιαφάνες και Μπουμάλ αδυνατούσαν να δημιουργήσουν ρήγματα και να φέρουν με αξιώσεις την μπάλα στην περιοχή.

Το παιχνίδι είχε πάει στις προσωπικές μονομαχίες και στη δύναμη, κάτι που ευνόησε τον Πλατανιά. Οι γηπεδούχοι πιέζοντας αρκετά στο δικό τους μισό γήπεδο κατάφεραν να κερδίσουν μπάλες και να βγουν μπροστά. Μάλιστα στο 20′ είχαν και την καλύτερη τους ευκαιρία για να σκοράρουν με τον Βλαχοδήμο να αντιδρά έξοχα στο μακρινό σουτ του Γιακουμάκη.

Ο τραυματισμός του Στανισάβλιεβιτς έκανε τον Παράσχο να αλλάξει σύστημα και να μετατρέψει το 3-5-2 σε 4-2-3-1, κίνηση που έδωσε περισσότερους χώρους στους “πράσινους”. Οι παίκτες του Ουζουνίδη έγιναν πιο κινητικοί,αλλά χρειάστηκαν να περάσουν 43′ για να κάνουν την πρώτη τους τελική προσπάθεια με τον Μπεργκ.

Ποδαρικό με Μπανανά

Το δεύτερο ημίχρονο δεν είχε την εικόνα του πρώτου. Ο Παναθηναϊκός βρήκε περισσότερους χώρους και έγινε πιο απειλητικός. Θα μπορούσε στο 55′ να είχε ανοίξει το σκορ, όταν βγήκε με παίκτη παραπάνω στην αντεπίθεση, ωστόσο ο Σωτηρίου νίκησε τον Μπουμάλ, ο οποίος επιχείρησε το σουτ στην κίνηση μέσα από την περιοχή.

Ο Ουζουνίδης θέλοντας να κάνει πιο επιθετική την ομάδα του έριξε στη μάχη τον Λέτο αντί του Ρέις, με τον Αργεντινό στο 65΄να βγάζει σε θέση βολής τον Μπεργκ, αλλά και ο Σουηδός σπατάλησε την ευκαιρία που του δόθηκε, όπως είχε κάνει και δύο λεπτά νωρίτερα ο Τελάντερ.

Από την άλλη μεριά ο Παράσχος είδε και δεύτερο του παίκτη να αποχωρεί, λόγω τραυματισμού, με τον Ντεβέσα να δίνει τη θέση του στον Ντίνα. Ο έμπειρος τεχνικός μετά και την είσοδο του Λέτο επέστρεψε και πάλι στο 3-5-2 και δικαιώθηκε, καθώς ο Πλατανιάς κατάφερε να σκοράρει στο 74′. Ο Μπανανά είχε μείνει στην αντίπαλη περιοχή και με εναέρια προβολή έστειλε την μπάλα πάνω από τον Βλαχοδήμο και στα αντίπαλα δίχτυα.

Στα εναπομείναντα λεπτά οι γηπεδούχοι διαχειρίστηκαν άψογα το προβάδισμα, παρόλο που ο Ουζουνίδης ρίσκαρε ακόμα περισσότερο χρησιμοποιώντας και τον Ρινάλντι. Οι Κρητικοί διατήρησαν το 1-0 μέχρι το τέλος και έφτασαν στην τέταρτη τους νίκη στο φετινό πρωτάθλημα.