Αθλητικά Νέα ΠοδοσφαίρουΕλληνικό Πρωτάθλημα | Ποδοσφαιρικά Νέα απο ΕλλάδαΤο γύρισε με σβηστές μηχανές και προκρίθηκε η Ξάνθη

Το γύρισε με σβηστές μηχανές και προκρίθηκε η Ξάνθη

Το εισιτήριο για τους «16» του Κυπέλλου Ελλάδος σφράγισε η Ξάνθη, που απέδειξε την ανωτερότητα της στη ρεβάνς και ανέτρεψε το σκορ του πρώτου αγώνα (2-1) κόντρα στον Απόλλωνα Λάρισας.

Οι Ακρίτες επικράτησαν με 3-0 στα Πηγάδια, έδειξαν μετά τη νίκη πρωταθλήματος κόντρα στον Ατρόμητο ότι βρίσκουν και πάλι τα πατήματα τους και πάνε με καλή ψυχολογία στο ματς της επόμενης αγωνιστικής πριν τον ΠΑΟΚ.

Μόλις στο 2ο λεπτό, ο Μπαριέντος ξεκλείδωσε την αντίπαλη άμυνα, ενώ λίγο πριν το φινάλε του ημιχρόνου ο Ντε Αμορίν ολοκλήρωσε ιδανικά την οργανωμένη επίθεση της Ξάνθης, έκανε το 2-0 και ανέτρεψε το σκορ του πρώτου αγώνα κάτι που βοήθησε στο να φύγει το όποιο άγχος από τους συμπαίκτες του.

Η σεμνή τελετή έλαβε τέλος στο 4ο λεπτό με τον Στάρτζεον να διαμορφώνει το τελικό 3-0 και τους γηπεδούχους να κάνουν από εκείνο το σημείο συντήρηση δυνάμεων ενόψει και του ματς πρωταθλήματος με τον «δικέφαλο του Βορρά».

Αναλυτικά οι ρεβάνς της 5ης φάσης του Κυπέλλου Ελλάδας

Τρίτη, 3/12
Παναιτωλικός-Ιαλυσός 5-1 (9-1) (59’, 73’ πέν. Μπαΐροβιτς, 60’ Μιμίτο, 64’ αυτ. Γκελάι, 81’ Γιοβάνοβιτς / 77’ Πεταυράκης)
Εργοτέλης-Τρίκαλα 0-1 (2-4) (7’ Βέρτζος)

Τετάρτη, 4/12
Αστέρας Τρίπολης-ΑΟ Πλατανιάς 3-2 (0-1) (91′, 111′ πεν. Ινγκλέσιας, 120′ Φερνάντες – 14’ πεν. Λουκίνας, 101′ Μπιανκόνι)
ΟΦΗ-Καβάλα 4-0 (4-2) (39’ Τσιλιανίδης, 51’, 55’ Νέιρα, 90’ Φιγκεϊρέδο)
Πανιώνιος-Ολυμπιακός Βόλου 6-0
Ξάνθη-Απόλλων Λάρισας 3-0 (1-2) (2′ Μπαριέντος, 41′ Αμορίν, 49′ Στράτζεον)
Βέροια-ΠΑΣ Γιάννινα (19:30)
Λάρισα-Καλαμάτα (19:30)