Διεθνή Ποδοσφαιρικά Νέα | Διεθνή Αθλητικά ΝέαEUROΣτο χαλαρό η πρώτη νίκη για τη Φινλανδία!

Στο χαλαρό η πρώτη νίκη για τη Φινλανδία!

Την ανωτερότητά της απέναντι στην Αρμενία επιβεβαίωσε η Φινλανδία κατακτώντας τη νίκη εκτός έδρας με 2-0, την πρώτη της στη διαδικασία των ομίλων των προκριματικών του Euro 2020.

Οι φιλοξενούμενοι μπορεί να μην ξεκίνησαν καλά το παιχνίδι και να είδαν τους Αρμένιους να δημιουργούν… απειλές για την εστία τους αλλά η εκτελεστικές ικανότητες των παικτών τους συγκριτικά με εκείνες των αντιπάλων αποδείχθηκαν καθοριστικές. Έτσι την στιγμή που η Αρμένια προσπαθούσε για κάτι καλό επιθετικά, οι Φινλανδοί, μόλις, στο 14ο λεπτό κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ με τον Γένσεν με προβολή από κοντά μετά από όμορφη επίθεση που άρχισε από τον Πούκι.

Έχοντας το προβάδισμα οι Φινλανδοί κατάφεραν να διαχειριστούν το παιχνίδι και απλώς να κάνουν το 2-0 στο 78ο λεπτό με τον Σοϊρι.