Ελληνικό Πρωτάθλημα | Ποδοσφαιρικά Νέα απο ΕλλάδαΕΘΝΙΚΗ ΕΛΛΑΔΑΣΚαν’ το όπως το 2003: Η μοναδική νίκη της Ελλάδας επί σουηδικού εδάφους

Καν’ το όπως το 2003: Η μοναδική νίκη της Ελλάδας επί σουηδικού εδάφους

Συνολικά, η παράδοση στα ματς μεταξύ Ελλάδας και Σουηδίας είναι καλή για την Εθνική μας ομάδα.Σε επτά ματς μέχρι τώρα, η μοναδική ήττα του αντιπροσωπευτικού μας συγκροτήματος ήταν το 2-0 στην τελική φάση του Euro 2008, ενώ έχουν καταγραφεί επίσης τρεις νίκες, με τελευταία εκείνη στο ΟΑΚΑ τον προηγούμενο μήνα και τρεις ισοπαλίες.

Εκ των τριών νικών, μία μονάχα ήταν επί σουηδικού εδάφους. Ήταν στις 20 Αυγούστου του 2003, όταν η ομάδα του Ότο Ρεχάγκελ είχε περάσει με 2-1 από το Νόρκεπινγκ, κατά τη διάρκεια της προετοιμασίας της για το κρίσιμο ματς με την Αρμενία στα προκριματικά για το… Euro του 2004!

Τότε, οι Σκανδιναβοί είχαν προηγηθεί με γκολ του Σβένσον στο 16ο λεπτό, ωστόσο η αποβολή του Λίντεροθ στο 45’ είχε φέρει αριθμητικό πλεονέκτημα για την Ελλάδα. Ένα πλεονέκτημα που είχαν εκμεταλλευτεί οι διεθνείς μας στο δεύτερο ημίχρονο, με Γιαννακόπουλο (63’) και Καφέ (65’) να ανατρέπουν τα δεδομένα.

Η ενδεκάδα της Ελλάδας: Νικοπολίδης, Φύσσας (46’ Βενετίδης), Σεϊταρίδης (60’ Κατσουράνης), Άντζας, Καψής (80’ Νταμπίζας), Δέλλας, Γιαννακόπουλος (71’ Χούτος), Καραγκούνης (46’ Γεωργιάδης), Ζαγοράκης (46’ Μπασινάς), Χαριστέας (46’ Βρύζας), Νικολαΐδης (46’ Καφές).

8/9/21: Ελλάδα-Σουηδία 2-1, προκριματικά ΠΠΚ

Υπάρχει και μία αναμέτρηση για τους Ολυμπιακούς Αγώνες του 1920, στην Αμβέρσα, όπου η Σουηδία είχε επιβληθεί… 9-0 της Εθνικής μας.