Γιβραλτάρ – Ελλάδα 1-4 (μέσα ο Γιαννιώτας από το 62′)

1′ Έναρξη αγώνα

4′ Μεγάλη χαμένη ευκαιρία για την Εθνική, με τον Μπακασέτα να σουτάρει από θέση βολής μέσα στην περιοχή, αλλά έστειλε τη μπάλα πάνω από το δοκάρι.

9′ Σουτ του Μάνταλου με το αριστερό μέσα και δεξιά από την περιοχή του Γιβραλτάρ, η μπάλα πέρασε ψηλά πάνω από το δοκάρι.

10′ ΓΚΟΛ 1-0! Ο Μήτρογλου με φοβερό σουτ από το ημικύκλιο της μεγάλης περιοχής έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.

16′ Κόρνερ από τον Φορτούνη, ο Μανωλάς έπιασε την κεφαλιά, αλλά έστειλε τη μπάλα ψηλά πάνω από το δοκάρι.

24′ Σουτ του Φορτούνη έξω από την περιοχή, έπεσε και έδιωξε στην αριστερή του γωνία ο Πέρες.

25′ Αντεπίθεση από το Γιβραλτάρ. Λάθος του Σάμαρη στη μεσαία γραμμή, ο Λικασιάρο μπήκε στην περιοχή, έκανε το σουτ, η μπάλα κόντραρε στον Μανωλά και κατέληξε κόρνερ.

26′ ΓΚΟΛ 1-1 για το Γιβραλτάρ (Γουόκερ)! Ντρίμπλαρε εξαιρετικά τον Τζαβέλλα, σούταρε με το αριστερό μέσα από την περιοχή, στέλνοντας τη μπάλα σε ένα σημείο που ο Καρνέζης δεν κατέστη εφικτό να αντιδράσει. Τρομερό γκολ.

38′ Σουτ από τον Ερνάντες έξω από την περιοχή, πάνω από το δοκάρι η μπάλα.

ΓΚΟΛ 1-2! Ο Τοροσίδης έβγαλε τη σέντρα από δεξιά, ο Βάισμαν άθελά του έστειλε τη μπάλα με το πόδι στα δίχτυα της ομάδας του.

45′ ΓΚΟΛ 1-3! Ο Μήτρογλου πέταξε τη μπάλα μπροστά, ο Φορτούνης βρέθηκε απέναντι στον γκολκίπερ του Γιβραλτάρ, τον ξεπέρασε και με πλασέ μέσα από την περιοχή σκόραρε.

45’+2′ ΓΚΟΛ 1-4! Ο Μήτρογλου έδωσε δεξιά στον “Τόρο”, αυτός σούταρε και έστειλε τη μπάλα κάτω από τον αντίπαλο γκολκίπερ.

Τέλος πρώτου ημιχρόνου

image

46′ Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο στο Φάρο.

50′ Σουτ από τον Τζ. Τσιπολίνα μέσα από την περιοχή, πολύ δύσκολη απόκρουση από τον Καρνέζη στην δεξιά του γωνία.

58′ Δυνατό σουτ από τον Φορτούνη, απέκρουσε πολύ δύσκολα ο τερματοφύλακας του Γιβραλτάρ.

59′ Το Γιβραλτάρ έφτασε κοντά στο 4-2. Παίκτης του Γιβραλτάρ βρέθηκε προ κενής εστίας, αλλά δεν κατέστη εφικτό να σκοράρει.

62′ Αλλαγή: Ο Γιαννιώτας αντί του Μάνταλου

66’ Κακό σουτ από τον Παπασταθόπουλο, ψηλά άουτ η μπάλα.

70′ Ωραία προσπάθεια και σέντρα του Γιαννιώτα από δεξιά, σουτ του Μπακασέτα, έπεσε και έδιωξε ο γκολκίπερ του Γιβραλτάρ.

78′ Χτύπημα φάουλ από τον Τζαβέλλα, από αριστερά, κεφαλιά του Μήτρογλου, έδιωξε με το ένα χέρι σε κόρνερ ο τερματοφύλακας του Γιβραλτάρ.

89′ Ευκαιρία για την Ελλάδα. Πλασέ του Βέλλιου μέσα από την περιοχή, ελάχιστα άουτ η μπάλα.

91′ Σουτ από τον Γιαννιώτα μέσα από την περιοχή και δεξιά, άουτ η μπάλα.

90’+3′ Εξαιρετικό σουτ του Γιαννιώτα, δύσκολα σε κόρνερ ο τερματοφύλακας του Γιβραλτάρ.

Τέλος του αγώνα

Προηγούμενη ενημέρωση

Με την ενδεκάδα που αναμενόταν παρατάσσει ο Μίχαελ Σκίμπε την Εθνική Ελλάδας για το πρώτο ματς με το Γιβραλτάρ στην Πορτογαλία για τα προκριματικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου.

Μόλις μία αλλαγή από τον Γερμανό τεχνικό, ο Μπακασέτας αντί του Χολέμπας και διάταξη 4-2-3-1 με… τρία δεκάρια πίσω από τον μοναδικό προωθημένο Μήτρογλου.

Στον πάγκο ξανά ο Γιάννης Γιαννιώτας, παρά το γεγονός πως στο τελευταίο φιλικό κόντρα στην Ολλανδία μπήκε μέσα στο 56′ και στο 74′ σκόραρε, ενώ ήταν ιδιαίτερα κινητικός.

Εθνική Ελλάδας (Μίχαελ Σκίμπε, 4-2-3-1): Καρνέζης – Τοροσίδης, Μανωλάς, Παπασταθόπουλος, Τζαβέλλας – Σάμαρης, Μανιάτης, Μάνταλος, Φορτούνης, Μπακασέτας – Μήτρογλου.