aekaelanorthosisapoelapollonarisdoksaehtnikosomonoiaolympiakospaeekpafosSuper LeaguePremier LeagueSerie ALaLigaEuro 2020

Έχασαν τ’ άχαστα κι έμειναν στο «Χ»

Δύο εβδομάδες μετά το πρώτο μεταξύ τους ματς στα Χανιά και το 3-2 του Πλατανιά, οι Κρητικοί απέσπασαν τον βαθμό της ισοπαλίας και στη Λάρισα, με τις δύο ομάδες να μένουν στο 0-0 σε ένα παιχνίδι με τρία δοκάρια και πολλές εκατέρωθεν χαμένες ευκαιρίες.

Το ματς στο AEL FC Arena ξεκίνησε με τον Πλατανιά να πατάει καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο για περίπου δέκα λεπτά αλλά την ΑΕΛ να ανεβάζει τους ρυθμούς της μετά το πρώτο τέταρτο και να πλησιάζει με καλύτερες προϋποθέσεις την εστία των Κρητικών. Σε γενικές γραμμές πάντως στο πρώτο 45λεπτο δεν υπήρξε ιδιαίτερα καλός ρυθμός στο παιχνίδι, αφού κυριάρχησαν οι δυνατές μονομαχίες αλλά και η προσανατολισμένη στο ανασταλτικό κομμάτι τακτική των δύο προπονητών. Ακόμη κι έτσι πάντως δεν έλειψαν οι φάσεις μπροστά στις δύο εστίες.

Φάσεις από νωρίς και αστοχία

Για την πλευρά των φιλοξενούμενων ήταν οι δύο πρώτες τελικές του ματς, με τα σουτ των Γουνδουλάκη και Γιακουμάκη στο 4′ και το 5′. Άουτ κατέληξε το πρώτο, στα χέρια του Θεοδωρόπουλου το δεύτερο. Στην απέναντι εστία, η πρώτη υποψία ευκαιρίας για τη Λάρισα ήρθε στο 7′, όταν ο Ναζλίδης προσπάθησε να προλάβει μια μπαλιά μέσα στην περιοχή και έπεσε μετά την έξοδο του Κοκκαλά, με τον ρέφερι όμως να δείχνει σωστά «παίζετε» αφού ο επιθετικός της ΑΕΛ ήταν αυτός που προσπάθησε να εκβιάσει το πέναλτι.

Το καλύτερο τέταρτο της ΑΕΛ

Το επόμενο τέταρτο, από το 15′ μέχρι και το 30′, το ματς ήταν… μόνο ΑΕΛ, αφού η ομάδα του Τσιώλη ήταν αυτή που απείλησε σε 3-4 περιπτώσεις έχοντας στο διάστημα αυτό και δύο μεγάλες ευκαιρίες. Οι «βυσσινί» απείλησαν αρχικά με το απευθείας φάουλ του Ναζλίδη στο 17′ που έδιωξε δύσκολα ο Κοκκαλάς σε κόρνερ (αλλά λανθασμένα δόθηκε άουτ), ενώ η εκτέλεση του Ικάουνιεκς στο 26′ πέρασε πάνω από την εστία του Πλατανιά.

Οι δύο μεγάλες ευκαιρίες της Λάρισας ήρθαν τελικά μαζεμένες στο δίλεπτο 28′-29′. Αρχικά ο Ντέλετιτς δοκίμασε ένα πολύ καλό σουτ εκτός περιοχής μετά από κακό διώξιμο της άμυνας του Πλατανιά και ανάγκασε τον Κοκκαλά να διώξει εντυπωσιακά σε κόρνερ. Ένα περίπου λεπτό μετά, η ΑΕΛ έφυγε στην αντεπίθεση, ο Ρέντζας βρέθηκε σε θέση διαγώνια δεξιά και δοκίμασε ένα δυνατό σουτ, όμως η μπάλα σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι του Κοκκαλά.

Απάντηση στα δοκάρια

Σε αυτές τις φάσεις, ο Πλατανιάς απάντησε με τη δική του κλασική ευκαιρία για γκολ στο 38′, όταν μετά από εκτέλεση φάουλ του Μανούσου, ο Μπανανά πήρε την πρώτη κεφαλιά, η μπάλα έφτασε στον Πριντέτα στο δεύτερο δοκάρι, όμως η κοντινή προβολή του σταμάτησε επίσης στο οριζόντιο δοκάρι του Θεοδωρόπουλου. Αυτή ήταν και η τελευταία φάση στο πρώτο ημίχρονο κατά το οποίο οι γηπεδούχοι ήταν συνολικά καλύτεροι και τις δύο ομάδες να έχουν από ένα δοκάρι.

Βελτιωμένος αλλά ξανά άστοχος Πλατανιάς

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με την ΑΕΛ να μπαίνει καλύτερα στο ματς και να κυκλοφορεί τη μπάλα για περίπου 10 λεπτά, όμως η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη. Η ομάδα του Σάκη Τσιώλη «ξεφούσκωσε» και ο Πλατανιάς αντίθετα έβαλε την μπάλα κάτω και άρχισε να την κυκλοφορεί καλύτερα. Σαν συνέπεια, οι Κρητικοί ήταν αυτή τη φορά αυτοί που έχασαν τις μεγαλύτερες ευκαιρίες στα επόμενα λεπτά και μέχρι το τέλος του αγώνα.

Η πρώτη φάση ήρθε πάντως μετά από αρκετή ώρα και ήταν ένα απευθείας φάουλ του Βάντερσον που έδιωξε με γροθιές ο Θεοδωρόπουλος στο 64′ ενώ τρία λεπτά μετά, στο 67′, μια καλή αντεπίθεση του Πλατανιά κατέληξε με ένα σουτ του Αποστολόπουλου από το ύψος της περιοχής στα χέρια του Θεοδωρόπουλου.

Παραλίγο ήρωας του αγώνα ο Τσάκο

Στο επόμενο δεκάλεπτο, η Λάρισα «απάντησε» με τις δικές της δύο και μοναδικές ευκαιρίες στο δεύτερο ημίχρονο. Με το που μπήκε στο ματς ο Τσακοπίνο, στο 70′ δεν μπόρεσε να κάνει το κοντρόλ και να σουτάρει προ του Κοκκαλά από εξαιρετική θέση, ενώ ο ίδιος παίκτης 7 λεπτά μετά δοκίμασε ένα πλασέ στην κίνηση από το ύψος της μικρής περιοχής όμως ο Κοκκαλάς απέκρουσε ενστικτωδώς.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο πια, η ομάδα του Παράσχου έφτασε ξανά πολύ κοντά στο γκολ σε δύο περιπτώσεις, όμως στο 81′ ο Μανούσος αστόχησε ολομόναχος από το ύψος του πέναλτι, ενώ στο 86′ ο Πριντέτα με κοντινή κεφαλιά μετά από κόρνερ έστειλε και πάλι τη μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι στην τελευταία φάση του ματς.