Ελληνικό Πρωτάθλημα | Ποδοσφαιρικά Νέα απο ΕλλάδαSUPERLEAGUEΑπόλυτο αφεντικό ο Ολυμπιακός, πάτησε τον Παναθηναϊκό!

Απόλυτο αφεντικό ο Ολυμπιακός, πάτησε τον Παναθηναϊκό!

Ποιο ντέρμπι; Ο Ολυμπιακός μετέτρεψε σε… πάρτι το ματς με τον αποκαρδιωτικό Παναθηναϊκό και με τρία γκολ στο πρώτο ημίχρονο, τον συνέτριψε 3-0, αφήνοντάς τον επτά βαθμούς πίσω!

Ένας σαρωτικός -στο πρώτο ημίχρονο- Ολυμπιακός μετέτρεψε σε απόλυτο θρίαμβο το «αιώνιο» ντέρμπι με τον τραγικό Παναθηναϊκό, που δεν… κατέβηκε ποτέ στο Φάληρο, επικρατώντας με το ευρύ 3-0 του «τριφυλλιού»!

Τρία γκολ στο πρώτο 45λεπτο για τους «ερυθρόλευκους», που ήταν άπαντες σε εξαιρετική μέρα, με τον Μποτία να ανοίγει το σκορ στο 21’, τον Ελιουνούσι να διπλασιάζει τα τέρματα των Πειραιωτών πέντε λεπτά αργότερα και τον Ιντέγε να… βάζει το κερασάκι στην τούρτα στο 43’.

«Μέσα» σε όλα τα γκολ ο Φορτούνης, στο πρώτο και στο τρίτο έχει εκτελέσει υποδειγματικά το κόρνερ και το φάουλ, αντίστοιχα, για τις κεφαλιές του Ισπανού και του Νιγηριανού, από αντεπίθεση για… σεμινάριο το δεύτερο του Νορβηγού.

Από την άλλη, μετά το 20’ και τη μεγάλη ευκαιρία του Λέτο (σωτήρια επέμβαση του Μποτία), και αμέσως μετά το πρώτο γκολ που δέχτηκαν, οι «πράσινοι» σαν να… άδειασαν, όπως κάθε φορά φέτος όταν βρίσκονται πίσω στο σκορ!

Προσπάθησαν στο δεύτερο ημίχρονο να πετύχουν κάποιο γκολ, αλλά δεν τα κατάφεραν, χάνοντας και τη μεγάλη ευκαιρία που τους παρουσιάστηκε στο 61’, με τον πολύ κακό απόψε Λεντέσμα να αστοχεί στο -ανύπαρκτο- πέναλτι που κέρδισε ο Βιγιαφάνιες από τον Μποτία.

Στο +7, πλέον, ο Ολυμπιακός στην κορυφή της βαθμολογίας στη Σούπερ Λίγκα, έγινε ξεκάθαρο… αφεντικό στη «μάχη» του τίτλου.

Το live της αναμέτρησης

Τέλος στην αναμέτρηση! Ο Ολυμπιακός επικράτησε εύκολα με 3-0 του Παναθηναϊκού και πήρε… αέρα επτά βαθμών! Μποτία (21′), Ελιουνούσι (26′) και Ιντέγε (44′) οι σκόρερ για τους Πειραιώτες!

90’+5′ Κίτρινη κάρτα στον Ρινάλντι.

90’+4′ Σουτ του Καρντόσο έξω από την περιοχή, μπλόκαρε με διπλή προσπάθεια ο Στιλ.

90’+1′ Αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Καρντόσο αντί Ιντέγε.

Συμπληρώθηκαν τα 90′. Έξι λεπτά οι καθυστερήσεις.

Ξεκινάει ξανά το ματς, μετά από περίπου τρία λεπτά.

Μικρή διακοπή για να καθαρίσει η ατμόσφαιρα καθώς οι φίλοι του Ολυμπιακού έχουν ανάψει καπνογόνα.

83′ Κίτρινη κάρτα στον Ιμπάρμπο.

79′ Ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό. Ο Βιγιαφάνιες έκανε ωραία ντρίμπλα σε Ελιουνούσι, πέρασε και τον Φιγκέιρας και έκανε το πλασέ αλλά η μπάλα πέρασε δίπλα από το αριστερό δοκάρι.

74′ Αλλαγή για τον Παναθηναϊκό. Ρινάλντι αντί Λέτο. Έντονες αποδοκιμασίες για τον Λέτο από τους οπαδούς του Ολυμπιακού.

71′ Αλλαγή για τον Ολυμπιακό, στη θέση του Μποτία ο Βιάνα. Αποθέωση για τον Ισπανό!

68′ Τεράστια, διπλή ευκαιρία για τον Ολυμπιακό!

65′ Αναγκαστική αλλαγή για τον Ολυμπιακό, με τον Καπίνο να βγαίνει ξεσπώντας σε κλάματα από τον αγωνιστικό χώρο και να δίνει τη θέση του στον Λεάλι!

61′ Αστοχεί στο πέναλτι ο Λεντέσμα, στέλνοντας την μπάλα άουτ!

60′ ΠΕΝΑΛΤΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟ!

Ετοιμάζεται ο Ρινάλντι.

Νωρίτερα, δέχτηκε κίτρινη κάρτα ο Λεντέσμα για φάουλ στον Μάρτινς.

55′ Βγαίνει τώρα ο αρχηγός του Παναθηναϊκού και στη θέση του μπαίνει ο Λουντ.

ΚΑΙ ο Λέτο ζητάει αλλαγή! Μάλιστα… Σοβαρό πρόβλημα για τον Στραματσόνι, που θα κάνει και δεύτερη αναγκαστική αλλαγή.

Ο Ζέκα έκανε νόημα για αλλαγή. Δεν μπορεί να συνεχίσει…

Αλάνθαστο σήμερα το κεντρικό αμυντικό δίδυμο του Ολυμπιακού.

54′ Ο Ντα Κόστα προλαβαίνει τελευταία στιγμή τον Λέτο.

46′ Σέντρα στο δεύτερο ημίχρονο.

Συνεχίζει προς το παρόν ο Ζέκα.

Αλλαγή για τον Παναθηναϊκό, βγαίνει ο Εμποκού και μπαίνει ο Χουλτ.

45’+1′ Τέλος πρώτου ημιχρόνου!

44′ ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ, 3-0! Από στημένη μπάλα ξανά, ο Φορτούνης εκτελεί εξαιρετικά φάουλ από δεξιά, κεφαλιά του ανενόχλητου Ιντέγε και… 3-0 για τους «ερυθρόλευκους» μέσα σε πανδαιμόνιο στο «Γ. Καραϊσκάκης».

39′ Μεγάλη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό να κάνει το 3-0! Νέα, εξαιρετική αντεπίθεση των Πειραιωτών, ο Παναθηναϊκός αργεί ξανά να επιστρέψει και ο Ιντέγε βγαίνει μόνος του από δεξιά με τον Στιλ, σουτάρει, διώχνει με τα πόδια ο Άγγλος!

34′ Κίτρινη κάρτα στον Μιλιβόγεβιτς για φάουλ πάνω στον Ζέκα.

31′ Κίτρινη κάρτα στον Κουτρουμπή, που τραβάει τον Μάρτινς.

Σοκαρισμένος δείχνει ο Παναθηναϊκός, με τον Ολυμπιακό να προηγείται πολύ άνετα 2-0 του «τριφυλλιού», που τα έχει χαμένα!

Πολλά νεύρα τώρα μεταξύ Κουτρουμπή-Ντα Κόστα!

26′ ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ, 2-0! Αντεπίθεση για σεμινάριο από τους «ερυθρόλευκους», με τον Φορτούνη να βρίσκει άψογα τον Σεμπά από αριστερά, τον Βραζιλιάνο να βγάζει υποδειγματική μπαλιά στον Ελιουνούσι και τον Νορβηγό να διπλασιάζει τα τέρματα των Πειραιωτών!

Άψογος ο Σιδηρόπουλος μέχρι στιγμής, ο α’ βοηθός του έχει κάνει δύο λάθη…

24′ Κίτρινη κάρτα στον Βιγιαφάνιες για μαρκάρισμα στον Ελιουνούσι. Σωστή και αυτή.

Ένα λεπτό αφότου έσωσε τους Πειραιώτες, ο Ισπανός πετυχαίνει γκολ και βάζει… φωτιά στο «Γ. Καραϊσκάκης»!

21′ ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ! Από την εκτέλεση κόρνερ του Σεμπά, εξαιρετική κεφαλιά του Μποτία και οι «ερυθρόλευκοι« ανοίγουν το σκορ στο ντέρμπι!

20′ Τεράστια ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό!

Πολύ σκληρά μαρκαρίσματα εκατέρωθεν.

Ο Ρέτσος, πάντως, στη μεγάλη ευκαιρία του Ολυμπιακού νωρίτερα, είναι ένα μέτρο οφσάιντ…

13′ Κίτρινη κάρτα στον Ρέτσο για σκληρό μαρκάρισμα στον Ιμπάρμπο. Και αυτή σωστή.

12′ Μεγάλη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό! Ο Φορτούνης βλέπει την «τρύπα» στην άμυνα του Παναθηναϊκού, εκτελεί έξυπνα το φάουλ, ο Ρέτσος βρίσκεται στην πορεία της μπάλας, αλλά τη στέλνει ψηλά, άουτ.

11′ Κίτρινη κάρτα στον Μολέντο για σπρώξιμο στον Φορτούνη. Σωστή.

9′ Άμεση «απάντηση» από τον Ολυμπιακό! Σέντρα του Φορτούνη, ο Σεμπά κάνει την προβολή στο πίσω δοκάρι, άουτ η μπάλα.

9′ Πρώτο σουτ στο ματς από τον Εμποκού, στην αγκαλιά του Καπίνο η μπάλα.

Στο 8′ είμαστε, τίποτα το ιδιαίτερα μέχρι στιγμής.

6′ Κόρνερ για το «τριφύλλι», πέρασε η φάση. Με πάσα επέλεξε να το εκτελέσει ο Λεντέσμα.

Θυμίζουμε, οι παίκτες του Παναθηναϊκού φορούν μαύρα περιβραχιόνια, στη μνήμη του Ανδρέα Βγενόπουλου.

Στο μισό γήπεδο το «τριφύλλι», περιμένει τους «ερυθρόλευκους».

1′ Ξεκίνησε το ντέρμπι!

Ολυμπιακός (Πάουλο Μπέντο): Καπίνο, Φιγκέιρας, Ρέτσος, Μποτία, Ντα Κόστα, Μάρτινς, Μιλιβόγεβιτς, Φορτούνης, Σεμπά, Ελιουνούσι, Ιντέγε.

Παναθηναϊκός (Αντρέα Στραματσόνι): Στιλ, Κουλιμπαλί, Γουακάσο, Μολέντο, Κουτρουμπής, Ζέκα, Λεντέσμα, Ιμπάρμπο, Εμποκού, Βιγιαφάνιες, Λέτο.