Aθλητικά NέαΞύπνησε στο β’ ημίχρονο η Γιουβέντους

Ξύπνησε στο β’ ημίχρονο η Γιουβέντους

Περίπου μια ώρα αντιστάθηκε η Κροτόνε στη Γιουβέντους. Η «Μεγάλη Κυρία» ξύπνησε στο β’ ημίχρονο και αυξάνοντας σταδιακά την πίεση σκόραρε δύο γκολ –αρχής γενομένης στο 60ο λεπτό- παίρνοντας τη νίκη 2-0 εκτός έδρας.

Ο Αλέγκρι παρέταξε τη Γιουβέντους με αλλαγές. Αυτό επηρέασε λίγο την απόδοσή της, καθώς ο Ντιμπαλά ήταν ο μόνος που αποτελούσε απειλή για την άμυνα της Κροτόνε. Ο Αργεντινός είχε καλές ευκαιρίες, με μεγαλύτερη στο τέλος του πρώτου 45λέπτου όταν και οι αμυντικοί έδιωξαν την μπάλα πριν περάσει τη γραμμή.

Στη συνέχεια η Γιουβέντους ανέβασε και άλλο την απόδοσή της, συμμετείχαν και άλλοι παίκτες στην επιθετική της λειτουργία με αποτέλεσμα στο 60ο λεπτό να έρθει το γκολ, του Μάτζουκιτς ο οποίος βρήκε την μπάλα μετά από κεφαλιά του Ασαμόα.

Στο 74ο λεπτό ο Ιγκουαϊν πέτυχε το δεύτερο τέρμα της Γιουβέντους το οποίο σφράγισε τη νίκη.

Η Μεγάλη Κυρία έτσι επανέφερε τη διαφορά της στους επτά βαθμούς από την Ρόμα.