Διεθνή Ποδοσφαιρικά Νέα | Διεθνή Αθλητικά ΝέαSERIE AΤρίτωσε το καλό για την… σούπερ Φιορεντίνα!

Τρίτωσε το καλό για την… σούπερ Φιορεντίνα!

Συνεχίζει «καυτή» η Φιορεντίνα! Οι «βιόλα» επικράτησαν 4-0 της ουραγού Σαλερνιτάνα, πήραν την τρίτη σερί νίκη τους και συνεχίζουν στην πεντάδα της βαθμολογίας.

Η Φιορεντίνα είχε τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα από το ξεκίνημά του. Φουλ κατοχή, με τους φιλοξενούμενους να παίζουν στο μισό γήπεδο και να προσπαθούν να χτυπήσουν στην κόντρα-επίθεση. Τελικά, με τη συμπλήρωση 31 λεπτών οι «βιόλα» κατάφεραν να σπάσουν το «μπλόκο» της Σαλερνιτάνα χάρη σε φοβερό σουτ του Μποναβεντούρα για το 1-0 του ημιχρόνου. Η ομάδα του Βιντσέντσο Ιταλιάνο συνέχιζε να διατηρεί τον έλεγχο και να υπερασπίζεται το προβάδισμά της, μεγαλώνοντάς το με τον… συνήθη ύποπτο. Ήταν το 51ο λεπτό όταν ο Ντάνκαν βρήκε τον Βλάχοβιτς με μπαλιά και ο Σέρβος στράικερ με λόμπα, νίκησε τον Μπέλετς για το 2-0.

Το γκολ αυτό έδωσε αέρα δύο τερμάτων στην Φιορεντίνα και το δικαίωμα στον Βλάχοβιτς να γράψει ιστορία, όντας ο μοναδικός ποδοσφαιριστής με τα «βιόλα» που πετυχαίνει περισσότερα από 30 γκολ σε ένα ημερολογιακό έτος και συνεχίζει «καυτός». Παρόλα αυτά, ο ταλαντούχος Σέρβος στράικερ χτύπησε ξανά λίγο πριν το φινάλε, γράφοντας το 3-0 στο 84’ με την «ντοπιέτα» του για να φτάσει τα 32 γκολ μέσα στο 2021 και τα 15 φέτος, συνεχίζοντας στην κορυφή των σκόρερ της Serie A.

Το κερασάκι στην τούρτα έβαλε ο Μαλέχ στο 90ο λεπτό για ανεβάσει τον δεικτη του σκορ στο 4-0 και να… ολοκληρώσει το πάρτι της Φιορεντίνα.