Aθλητικά NέαΠάρμα και δοκάρια... φρέναραν την Μίλαν!

Πάρμα και δοκάρια… φρέναραν την Μίλαν!

Δεν χάνει στο Μιλάνο η Πάρμα!

Η ομάδα του Φάμπιο Λιβεράνι άγγιξε το σπουδαίο διπλό στο «Σαν Σίρο», αλλά όπως και με την Ίντερ έτσι και με τη Μίλαν δέχτηκε γκολ στο φινάλε για να συμβιβαστεί τελικά με τον βαθμό της ισοπαλίας (2-2) και να βάλει… φωτιά στην κορυφή της Serie A.

Στο +3 από την δεύτερη Ίντερ η Μίλαν που κατάφερε στις καθυστερήσεις να σώσει το αήττητο των 23 αγώνων που τρέχει, στο +4 από τη Νάπολι και τη Γιουβέντους!

Η Πάρμα αιφνιδίασε τη Μίλαν αφού μόλις στο 13ο λεπτό ο Ζερβινιό σέριβρε στον Ερνάνι το 1-0. Ακολούθησε μυθικό μονότερμα και σφυροκόπημα από τους γηπεδούχους, οι οποίοι είχαν τρία δοκάρια, τα δύο στην ίδια φάση με Τσαλχάνογλου, Καστιγέχο και τον Τούρκο να βλέπει στο φινάλε του πρώτου μέρους το αριστερό δοκάρι να τον σταματάει ξανά! Με τον ίδιο τρόπο ξεκίνησε και το δεύτερο ημίχρονο αφού ο Τσαλχάνογλου είχε τρίτο… προσωπικό δοκάρι και τέταρτο για την Μίλαν στον αγώνα, με την Πάρμα να χτυπάει ξανά στην κόντρα για το 2-0 με τον Κούρτιτς από ασίστ του Ερνάνι (56′).

Τα πράγματα είχαν γίνει… σκούρα για την Μίλαν, με το ενδεχόμενο της πρώτης ήττας μετά από 22 αγωνιστικές να είναι πλέον ορατό! Ωστόσο, στα… καπάκια οι γηπεδούχοι βρήκαν το γκολ για να μειώσουν το σκορ με τον Ερνάντες (58′) μετά από ασίστ του Τσαλχάνογλου, βάζοντας την Μίλαν στη διεκδίκηση ενός θετικού αποτελέσματος. Παρά τις προσπάθειες και την τρελή πίεση των γηπεδούχων οι φιλοξενούμενοι άντεχαν και έδειχναν πως είναι αγκαλιά με μια σπουδαία νίκη! Όμως ο Ερνάντες σκόραρε εκ νέου στο 1ο λεπτό των καθυστερήσεων, σώζοντας την παρτίδα για την Μίλαν!