Ο Τότι έσωσε τον βαθμό

Οι «τζιαλορόσι» ήξεραν πως είτε θα συνέχιζαν ν’ ακούν πίεση στη Νάπολι για το δεύτερο «σκαλί» της βαθμολογίας μετά το πέρας και της 33ης αγωνιστικής της Serie A, είτε θα επέτρεπαν στην Ίντερ να πιστεύει σε πιθανή είσοδο στο Τσάμπιονς Λιγκ μετά τη δική της νίκη επί των «παρτενοπέι», το βράδυ του Σαββάτου.

Κι αν στο 27ο λεπτό όλα έδειχναν ιδανικά για τους Ρωμαίους, αυτό που ακολούθησε, ήταν για … κλάματα!

Ο Ντινιέ στο 23′ με ωραία εναλλαγή της μπάλας με τον Περότι και σουτ με το «κακό» του πόδι, το δεξί, άνοιξε το σκορ, για να έρθει και το δεύτερο γκολ από πλευράς φιλοξενούμενων στο Μπέργκαμο, από τον Ναϊνγκολάν που πλάσαρε πολύ ωραία σε πρώτο χρόνο από ασίστ του Σάλαχ μέσα στην περιοχή.

Η Αταλάντα… ξύπνησε και στο 33′ ο Αλεσάντρο Μάρκο με δύσκολο πλασέ υπό πίεση μείωσε για να δώσει θάρρος και τέσσερα λεπτά αργότερα, ο Μάρκο Μποριέλο με κεφαλιά ισοφάρισε για να έρθει το πρώτο σοκ για τη Ρόμα! Δεν θα ήταν όμως το μοναδικό…

Με την έναρξη της επανάληψης, στο 50ο λεπτό, ο Μποριέρο θα πετύχαινε το δεύτερο προσωπικό του γκολ για να ολοκληρώσει την ανατροπή και να προκαλέσει την … ολική κατάρρευση της Ρόμα!

Ο Τζέκο έχανε τις ευκαιρίες, ο αντίκτυπος στην αυτοπεποίθηση και την ψυχολογία των παικτών του Σπαλέτι ήταν πλέον εμφανής, όμως, η ποδοσφαιρική μοίρα ήθελε τον Φρανσέσκο Τότι να μπει στο ματς στο 78′ και στο 86′ να σκοράρει με χλιαρό δεξί σουτ που δεν κατάφερε να σταματήσει ο Σπορτιέλο, για να γίνει το 3-3 και να πάρουν τουλάχιστον τον ένα βαθμό οι «τζιαλορόσι».

Μπορεί ο στόχος να μην επιτεύχθηκε, αλλά όταν… άλλαξαν τα δεδομένα κι έγινε σκοπός η αποφυγή της ήττας, τότε η ισοπαλία κρίνεται καλοδεχούμενη για τους Ρωμαίους…