Aθλητικά NέαΈσπασε την... κατάρα κόντρα στη Μίλαν η Λάτσιο!

Έσπασε την… κατάρα κόντρα στη Μίλαν η Λάτσιο!

Ιστορική νίκη για την Λάτσιο μέσα στο «Σαν Σίρο».

Η ομάδα του Σιμόνε Ιντσάγκι επικράτησε με 2-1 της Μίλαν και έσπασε μια τρελή παράδοση, αφού πανηγύρισε νίκη μέσα στο «Σαν Σίρο» μετά από τριάντα χρόνια και τον Σεπτέμβριο του 1989.

Η Λάτσιο μπήκε δυνατά στο ματς και η υπεροχή της καρποφόρησε στο 25ο λεπτό όταν ο Λατσάρι σέντραρε για τον Ιμόμπιλε και αυτός με… σεντερφορίσια κεφαλιά άνοιξε το σκορ, πετυχαίνοντας παράλληλα το 100ο του γκολ με τη φανέλα των Ρωμαίων. Ωστόσο, η απάντηση της Μίλαν ήταν άμεση αφού τρία λεπτά αργότερα ο Μπάστος έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του με το… στήθος!

Η υπεροχή και η ανωτερότητα της Λάτσιο στο ματς ήταν εμφανής, με την Μίλαν να θέλει αλλά να μην… μπορεί! Ο Σιμόνε Ιντσάγκι φρέσκαρε την ομάδα του με τους Καϊσέδο και Παρόλο αλλά αυτός που έδωσε την λύση ήταν ο Κορέα, ο οποίος με άψογο τελείωμα στο 83ο λεπτό έγιρε την πλάστιγγα υπέρ των φιλοξενούμενων που παραμένουν αήττητοι στις έξι τελευταίες αγωνιστικές.