Aθλητικά NέαΑπό τριάρα σε... τριάρα η Μίλαν! (video)

Από τριάρα σε… τριάρα η Μίλαν! (video)

Πάει… τρένο η Μίλαν! Με τον Κρίστοφερ Πιάτεκ να… ντύνεται Όλιβερ Μπίρχοφ (σσ. οι μόνοι παίκτες που έχουν σκοράρει στα πρώτα τέσσερα ματς τους στο πρωτάθλημα από τη στιγμή που πήγαν στην Μίλαν), οι «ροσονέρι» έριξαν τρίτη σερί τριάρα, αυτή τη φορά στην Έμπολι (3-0) και μείωσαν τη διαφορά από την Ίντερ στον έναν βαθμό.

Μετά από ένα «σκάρτο» πρώτο ημίχρονο, στο οποίο η Μίλαν ήταν καλύτερη αλλά δυσκολευόταν να βρει τον δρόμο προς την τελική εστία, η ομάδα του Τζενάρο Γκατούζο «χτύπησε» στην επανάληψη και σε λιγότερο από 20 λεπτά καθάρισε το ματς. Ο Πιάτεκ στο 49’ με κοντινό πλασέ μετά το γύρισμα του Τσαλχάνογλου άνοιξε το σκορ, για να έρθει δύο λεπτά αργότερα ο Κεσί, μετά την ασίστ του Καστιγέχο, να γράψει το 2-0 με… τσιμπητό πλασέ! Και στο 67ο λεπτό ο Καστιγέχο έγινε σκόρερ, εκμεταλλευόμενος την πάσα του Κόντι για να διαμορφώσει το τελικό αποτέλεσμα.