Διεθνή Ποδοσφαιρικά Νέα | Διεθνή Αθλητικά ΝέαSERIE AΑνεβαίνει η Λάτσιο, πήρε το ντέρμπι η Μπολόνια (vid)

Ανεβαίνει η Λάτσιο, πήρε το ντέρμπι η Μπολόνια (vid)

Την επαφή της με την 6άδα κρατάει η Λάτσιο, που επιβλήθηκε 3-1 της Βενέτσια στην 19η αγωνιστική της Serie A’.

Η ομάδα του Μαουρίσιο Σάρι πήρε το διπλό και έφτασε τους 31 βαθμούς, ισοβαθμώντας πλέον με ρόμα και Φιορεντίνα στην έκτη θέση.

Το σκορ άνοιξε μόλις στο τρίτο λεπτό ο Πέδρο, με τους γηπεδούχους να ισοφαρίζουν στο 30’ με τον Φόρτε. Οι Λατσιάλι πήραν ξανά το προβάδισμα στις αρχές του δεύτερου μισού, με τον Ακέρμπι, ενώ στις καθυστερήσεις του ματς έγινε το 3-1, μετά από αποβολή του Τέσμαν.

Μεγάλο διπλό πήρε η Μπολόνια στο τοπικό ντέρμπι με τη Σασουόλο με σκορ 3-0. Ορσολίνι (36’) και Χίκι (44’) διαμόρφωσαν το 2-0 του ημιχρόνου, ενώ το τελικό σκορ διαμόρφωσε ο Σανταντέρ στις καθυστερήσεις.

Με το τρίποντο η Μπολόνια έσπασε σερί τριών ηττών και βρίσκεται στην ένατη θέση της βαθμολογίας ισόβαθμη με την Έμπολι, ενώ η Σασουόλο έμεινε στη 12η θέση με τρεις βαθμούς λιγότερους.