Aθλητικά NέαΤέλος στο όνειρο της Νιούπορτ έβαλε η Σίτι

Τέλος στο όνειρο της Νιούπορτ έβαλε η Σίτι

Ολοκληρώθηκε το πολύ ωραίο… παραμύθι που έζησε η Νιούπορτ στο Κύπελλο Αγγλίας!

Το όνειρο της το σταμάτησε η Μάντσεστερ Σίτι, καθώς η ομάδα του Πεπ Γκουαρντιόλα επικράτησε με 4-1 εκτός έδρας, αν και η νίκη της δεν ήταν τόσο εύκολη, όσο θα περίμενε κανείς ή όσο φαντάζει το τελικό αποτέλεσμα.

Έπειτα από ένα πρώτο ημίχρονο, που οι «σίτιζενς» στάθηκαν πολλές φορές τυχεροί, στο δεύτερο ημίχρονο βγήκαν στο ματς πολύ πιο σοβαροί με τον Σανέ να ανοίγει το σκορ στο 51′ και τον Φοντέν στο 73′ να διπλασιάζει τα τέρματα της ομάδας του. Η Νιούπορτ σκόραρε ένα ιστορικό γκολ, μειώνοντας στο 88′ με τον Άμοντ, αλλά στο τέλος η Σίτι αγρίεψε και έδωσε διαστάσεις στη νίκη της.

Οι Φοντέν και Μαχρέζ πέτυχαν από ένα γκολ έκαστος και κάπως έτσι διαμορφώθηκε το 4-1.