Διεθνή Ποδοσφαιρικά Νέα | Διεθνή Αθλητικά ΝέαPREMIER LEAGUEΠάτησε τη Λιντς και ανάσανε η Έβερτον (vid)

Πάτησε τη Λιντς και ανάσανε η Έβερτον (vid)

Στις 6 Δεκεμβρίου χρονολογούταν η τελευταία νίκη της Έβερτον στο πρωτάθλημα, με τα «ζαχαρωτά» εντέλει να χαμογελούν ξανά, επικρατώντας 3-0 της Λιντς εντός έδρας.

Η ομάδα του Φρανκ Λάμπαρντ καθάρισε το ματς από το πρώτο ημίχρονο, με τον Κόουλμαν να ανοίγει το σκορ στο 10’ και τον Κιν να διπλασιάζει τα τέρματα της ομάδας του 13 λεπτά αργότερα. Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Γκόρντον στο 78’, με την Έβερτον να απέχει πλέον πέντε βαθμούς από την επικίνδυνη ζώνη.

Το αήττητο σερί της επέκτεινε η Μπράιτον, που νίκησε 2-0 τη Γουότοφορντ εκτός έδρας με γκολ των Μοπέ (44’) και Γουέμπστερ (82’), φτάνοντας τα επτά ματς δίχως ήττα στο πρωτάθλημα. Η ομάδα του Ρόι Χότζον έμεινε δίχως θετικό αποτέλεσμα για δωδέκατο σερί αγώνα, με τους φιλάθλους να γιουχάρουν μετά τη λήξη της αναμέτρησης στο «Vicarage Road».

Τέλος, σε έναν αγώνα που πιθανότατα θα ξεχαστεί γρήγορα, Μπρέντφορντ και Κρίσταλ Πάλας έμειναν στο 0-0.