Διεθνή Ποδοσφαιρικά Νέα | Διεθνή Αθλητικά ΝέαPREMIER LEAGUEΟ Σαλάχ πλήγωσε τον Τζέραρντ, ο Ζορζίνιο έσωσε την Τσέλσι στο 90+4' και η Άρσεναλ...

Ο Σαλάχ πλήγωσε τον Τζέραρντ, ο Ζορζίνιο έσωσε την Τσέλσι στο 90+4′ και η Άρσεναλ επανήλθε (vids)

«Σκούρα» τα βρήκαν σήμερα το απόγευμα Λίβερπουλ και Τσέλσι, αλλά τελικά κατάφεραν να λυγίσουν την αντίσταση της Αστον Βίλα (1-0) και της Λιντς αντίστοιχα (3-2), στο πλαίσιο της 16ης αγωνιστικής της Premier League. Στο «Ανφιλντ» και στην επιστροφή του Στίβεν Τζέραρντ ως προπονητή της ομάδας του Μπέρμιγχαμ, οι «κόκκινοι» δυσκολεύτηκαν, αλλά τελικά πήραν τη νίκη με το πέναλτι του Μοχάμεντ Σαλάχ (67′).

Στο Λονδίνο η Λιντς προηγήθηκε με το πέναλτι του Ραφίνια (28′), αλλά μετά οι «μπλε» ανέλαβαν πλήρως τον έλεγχο του αγώνα και κατάφεραν να κάνουν την ανατροπή με τα γκολ των Μάουντ (42′) και Ζορζίνιο (58′). Στη συνέχεια, όμως, η ομάδα του Μαρσέλο Μπιέλσα κατάφερε να βρει ξανά το δρόμο προς τα δίχτυα και ισοφάρισε στο 83ο λεπτό με τον Γκέλχαρντ, αλλά στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων και πάλι ο Ζορζίνιο από το σημείο του πέναλτι χάρισε τη νίκη στους πρωταθλητές Ευρώπης.

Τέλος, η Άρσεναλ άφησε πίσω τις δυο απανωτές «σφαλιάρες» από Γιουνάιτεντ – Έβερτον, παρουσίασε ξανά το καλό της πρόσωπο και ανέβηκε στην πεντάδα με άνετη νίκη 3-0 απέναντι στη Σαουθάμπτον. Τα γκολ για τους Λονδρέζους πέτυχαν οι Λακαζέτ στο 21′, Οντεργκαρντ στο 27′ και Γκάμπριελ στο 62′.