Aθλητικά NέαΜανέ… μα όχι!

Μανέ… μα όχι!

Κλασικά… Λίβερπουλ.

Οι -εμφανώς κουρασμένοι από τα συνεχόμενα παιχνίδια και δίχως καθαρό μυαλό- παίκτες του Γιούργκεν Κλοπ, αν και προηγήθηκαν δύο φορές της Σάντερλαντ, έμειναν στο 2-2 με τις «μαυρόγατες», χάρη σε δύο πέναλτι-δώρο, αποτέλεσμα της κακής, αμυντικής τους λειτουργίας. Έχασαν, έτσι, πολύτιμο έδαφος στην… κούρσα του τίτλου, τη χειρότερη, χρονικά, στιγμή, αφού η πρωτοπόρος Τσέλσι έχει μεθαύριο (4/1) το εκτός έδρας, λονδρέζικο ντέρμπι με την Τότεναμ.

Ωραίος… αλλά, εν τέλει, μοιραίος για τους «κόκκινους», ο Σαντιό Μανέ, με τον Σενεγαλέζο να σκοράρει στο 72’, «γράφοντας» το 2-1 για τους φιλοξενούμενους, αλλά να κάνει ανόητο χέρι στο 84’ για το δεύτερο πέναλτι της ομάδας του Ντέιβιντ Μόγες, που «τσίμπησε» έναν πολύ σημαντικό βαθμό, στην προσπάθεια που κάνει για να παραμείνει στην Premier League.

Το σκορ είχε ανοίξει για τη Λίβερπουλ ο Στάριτζ, στο 20’, για να ισοφαρίσει άμεσα, ωστόσο, ο Ντεφό, με εύστοχη εκτέλεση από την άσπρη βούλα, στο 25’. Η Λίβερπουλ πίεσε στο δεύτερο ημίχρονο, είχε τη συντριπτική κατοχή της μπάλας και κατάφερε, τελικά, να ξαναπάρει το προβάδισμα με τον 24χρονο Αφρικανό, που τα έκανε… σαλάτα 13 λεπτά αργότερα, επιτρέποντας, έτσι, στον Ντεφό να στήσει ξανά την μπάλα στα 11 βήματα και να χαρίσει, με το δεύτερο, προσωπικό του γκολ, την ισοπαλία στη Σάντερλαντ.

Πλέον, οι ”reds” είναι στο -5 από την κορυφή, η Τσέλσι, όμως, όπως προείπαμε, έχει το παιχνίδι με την Τότεναμ αύριο, ενώ επέτρεψαν στη Σίτι να μειώσει στο -2, μετά τη νίκη της τελευταίας με σκορ 2-1 επί της Μπέρνλι. Στα άλλα ματς των 17:00, η Έβερτον επικράτησε 3-0 της Σαουθάμπτον και πλησίασε τις θέσεις που οδηγούν στην Ευρώπη, ενώ η Γουέστ Μπρομ νίκησε 3-1 τη Χαλ και συνεχίζει να «κυνηγάει» και αυτή το ευρωπαϊκό όνειρο, την ώρα που οι «τίγρεις» ολοένα και… βυθίζονται στην Championship.