Η Μπέρνλι έβαλε stop στην Τσέλσι

Η Τσέλσι έκανε μια οδυνηρή γκέλα εντός έδρας με την Μπέρνλι (2-2), μια ισοπαλία που μπορεί να της κοστίσει τη θέση μέσα στην πρώτη τετράδα της Premier League.

Μετά από ένα τρελό παιχνίδι στα πρώτα 24 λεπτά, Τσέλσι και Μπέρνλι ήρθαν ισόπαλες 2-2, με τους «μπλε» να ισοβαθμούν με την Τότεναμ στους 67, αλλά έχοντας πλέον αγώνα περισσότερο, ενώ υστερούν από την ομάδα του Ποτσετίνο στη διαφορά τερμάτων.

Η Μπέρνλι ξεκίνησε το παιχνίδι με άγριες διαθέσεις με τον Χέντρικ στο 8ο λεπτό να πιάνει ένα φοβερό βολέ για να γράψει το 0-1. Η Τσέλσι όχι απλά απάντησε άμεσα με το πλασέ του Καντέ, αλλά πήρε και το προβάδισμα δύο λεπτά αργότερα με ένα σουτ του Γκονζάλο Ιγκουαϊν. Ο Μπαρνς με κοντινό σουτ έγραψε το τελικό 2-2, που στέλνει την Μπέρνλι στους 40 βαθμούς και σε ασφάλεια πλέον από την επικίνδυνη ζώνη.

Το πρόγραμμα της 35ης αγωνιστικής:

Σάββατο 20/4

Μάντσεστερ Σίτι-Τότεναμ 1-0 (5’ Φόντεν)

Μπόρνμουθ-Φούλαμ 0-1 (53′ πεν. Μίτροβιτς)

Χάντερσφιλντ-Γουότφορντ 1-2 (90 +3′ Γκραντ -5′, 80′ Ντεουλοφέου)

Γουέστ Χαμ-Λέστερ2-2 (37′ Αντόνιο, 80′ Πέρεθ-67′ Βάρντι, 90+2′ Μπέιρνς)

Γουλβς-Μπράιτον 0-0

Νιούκαστλ-Σαουθάμπτον 3-1 (27′, 30′, 86′ Αγιόθε – 59′ Λεμινά)

Κυριακή (21/4)

Έβερτον-Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 4-0 (13’ Ριτσάρλισον, 28’ Σίγκουρντσον, 56’ Ντιν, 64’ Γουόλκοτ)

Άρσεναλ-Κρίσταλ Πάλας 2-3 (47’ Εζίλ, 77’ Ομπαμεγιάνγκ – 17’ Μπεντέκε, 61’ Ζαχά, 69’ ΜακΆρθουρ)

Κάρντιφ-Λίβερπουλ 0-2 (57’ Βαϊνάλντουμ, 81’ πεν. Μίλνερ)