Φούλαμ – Λέστερ 5-3: Τη βύθισε…

Σε ένα από τα κρισιμότερα ραντεβού της σεζόν, η Λέστερ φάνηκε ασυνεπής, αφού γνώρισε τη συντριβή με 5-3 από τη Φούλαμ. Ετσι, παρέμεινε στο όριο της επικίνδυνης ζώνης, αλλά με ματς περισσότερο από τους ανταγωνιστές της. Εντονες αποδοκιμασίες από τους οπαδούς της Λέστερ…

Η Φούλαμ μπήκε δυνατά και στο 20λεπτο είχε ουσιαστικά «σφραγίσει» τη νίκη. Το σκορ άνοιξε ο Γουίλιαν στο 10ο λεπτό, για να έρθει ο Κάρλος Βινίσιους στο 18’ να πετύχει το 2-0. Οι φιλοξενούμενοι βγήκαν μπροστά, πίεσαν, αλλά τα κενά στην άμυνα ήταν πολλά. Ετσι, στο 44′ ήρθε και τρίτο γκολ από τους Λονδρέζους, με σκόρερ τον Κέρνεϊ. Ο ίδιος παίκτης στο 51′ πέτυχε το 4-0.

Η Λέστερ αντέδρασε και στο 59′ ο Μπαρνς μείωσε σε 4-1. Επτά λεπτά μετά, ο Βάρντι είχε την ευκαιρία να ευστοχήσει από την άσπρη βούλα, αλλά νικήθηκε από τον Λένο Στο 70′ ο Γουίλιαν έβαλε τέλος στις ελπίδες, αφού πέτυχε το δεύτερο προσωπικό του γκολ. Ο Μάντισον στο 81′ με πέναλτι και ο Μπαρνς στο 89′ από γκάφα του Ντάφι διαμόρφωσαν το 5-3.