Εύκολα η Λίβερπουλ την Μπιλμπάο

Ένα επίπεδο πάνω από την προσεχή αντίπαλο του Παναθηναϊκού στα play-off του Europa League, Αθλέτικ Μπιλμπάο έδειξε η Λίβερπουλ σε φιλική αναμέτρηση που διεξήχθη στο Δουβλίνο.

Η ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ χωρίς να δυσκολευτεί ιδιαίτερα και χρησιμοποιώντας διαφορετικές ομάδες στα δύο ημίχρονα, επικράτησε 3-1 των Βάσκων, που έδειξαν ότι θέλουν ακόμα χρόνο προκειμένου να προσαρμοστούν στη μετα-Βαλβέρδε εποχή.

Το σκορ άνοιξε ο Φιρμίνο με πέναλτι στο 21’ ενώ ισοφάρισε στο 30’ ο Ινιάκι Γουίλιαμς έπειτα από πολύ ωραία ασίστ του Αγκιρέτσε, με το 1-1 να αποτελεί το σκορ του πρώτου ημιχρόνου. Τελικά, οι «κόκκινοι» πιστοποίησαν απόλυτα την ανωτερότητά τους στο β’ ημίχρονο, φτάνοντας στη νίκη με 3-1, χάρη στα γκολ των Γουντμπερν (59’) και Σολάνκε (79’).