Aθλητικά Nέα«Μπλόκο» στους πρωταθλητές!

«Μπλόκο» στους πρωταθλητές!

Ξεκίνημα με… το αριστερό! Η πρωταθλήτρια Λέστερ έπεσε θύμα της πρεμιέρας, γνωρίζοντας την ήττα από τη νεοφώτιστη Χαλ με σκορ 2-1!

Λίγα πράγματα από την ομάδα του Κλάουντιο Ρανιέρι που δυσκολεύτηκε πολύ ενάντια στις παθιασμένες «τίγρεις»! Στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου η Χαλ πήρε το προβάδισμα με το εξαιρετικό ψαλίδι του Αμπέλ Ερντάντεθ, ενώ στο 47′ οι «αλεπούδες» ισοφάρισαν με το αμφισβητούμενο πέναλτι του Μαχρέζ!

Οι γηπεδούχοι, ωστόσο, δεν είχαν πει την τελευταία τους κουβέντα και με το δυνατό σουτ του Σνόντγκρας στο 57′ έριξαν στο… καναβάτσο τους πρωταθλητές.

To ματς:

Η αλήθεια είναι πως αν κάποια δικαιούταν το γκολ αυτή ήταν η Λέστερ. Οι πρωταθλητές ξεπέρασαν… αναίμακτα τα πρώτα αναγνωριστικά λεπτά και σταδιακά άρχισαν να γίνονται επικίνδυνοι. Δημιούργησαν φάσεις, είχαν ευκαιρίες – κυρίως με τον Βάρντι- όμως το γκολ δεν ήρθε ποτέ.

Και όχι μόνο αυτό, αλλά σε μια από τις τελευταίες στιγμές του πρώτου ημιχρόνου το πλήρωσαν ακριβά! Η Χαλ , η οποία μέχρι εκείνη την ώρα απείλησε περισσότερο με στημένες μπάλες, εκτέλεσε το κόρνερ, ο Σνόντγκρας έκανε το γύρισμα και με εντυπωσιακό ανάποδο ψαλίδι ο Αμπέλ Ερνάντεθ έγραψε το 1-0 (45+2′). Ψυχρολουσία για την ομάδα του Ρανιέρι…

Ευτυχώς για τις «αλεπούδες» το άγχος δεν άρχισε να τις κυριεύει! Αντίθετα, το… βάρος αποβλήθηκε μεμιάς στα πρώτα δευτερόλεπτα της επανάληψης, όταν ο Χάντλστοουν ανέτρεψε τον Γκρέι και ο Μάχρεζ ευστόχησε σε εκτέλεση πέναλτι (αμφισβητούμενο)! Ξανά στα ίσα…

Παραδόξως, η Χαλ δεν… λύγισε. Συνέχισε να κάνει το παιχνίδι της, να πιέζει τη Λέστερ και να επισκέπτεται την περιοχή της. Το πρέσινγκ στα επόμενα λεπτά, μάλιστα, απέδωσε καρπούς όταν ο Σνόντγκρας είδε την μπάλα να του στρώνεται στη μεγάλη περιοχή και με δυνατό σουτ έδωσε εκ νέου το προβάδισμα στους γηπεδούχους (57′).

Aυτή τη φορά η Λέστερ… τα’χασε! Λίγο αργότερα γλίτωσε από τρίτο γκολ, ενώ η εικόνα της έμοιαζε με ομάδα που  είχε κυριευτεί από το άγχος. Από το 75′ και μετά έδειξε ορισμένα σημάδια ανάκαμψης, όμως η καλά οργανωμένη Χαλ διατήρησε το 2-1 έως το τέλος!

Χαλ: Γιακούποβιτς, Ελμοχαμαντί, Λίβερμορ, Ντέιβις, Ρόμπερτσον, Χάντλστόουν, Κλούκας, Μέιλερ, Σνόντγκρας, A. Ερνάντες, Ντιομάντε

Λέστερ: Σμάιχελ, Σίμπσον (83′ Oυγιόα), Ερνάντες, Μόργκαν, Φουκς, Ντρινκγουότερ, Κινγκ (68′ Αμαρτέι), Γκρέι (68′ Oκαζάκι), Μαχρέζ, Μουσά, Βάρντι