Aθλητικά Nέα«Αστεράτη» η Τότεναμ και τη νέα χρονιά (video)

«Αστεράτη» η Τότεναμ και τη νέα χρονιά (video)

O Ντίνος Μαυροπάνος αποβλήθηκε στο 15′ και η Άρσεναλ ηττήθηκε με 3-1 από την Λέστερ. Στο +4 από την Τσέλσι (1-1 με την Χάντερσφιλντ) και στο Τσάμπιονς Λιγκ η Τότεναμ, που επικράτησε 1-0 της Νιούκαστλ.

Λέστερ – Άρσεναλ 3-1

Ο Κωνσταντίνος Μαυροπάνος βρέθηκε για μια ακόμη φορά στην βασική ενδεκάδα της Άρσεναλ, στην αποψινή αναμέτρηση με την Λέστερ στο «King Power Stadium», ωστόσο αγωνίστηκε μόλις για 15 λεπτά, καθώς αντίκρισε την απευθείας κόκκινη κάρτα για φάουλ στον επελαύνοντα Κελέτσι Ιχεανάτσο, ο οποίος ένα λεπτό νωρίτερα είχε ανοίξει το σκορ. Η τραγική εκτός έδρας το 2018 ομάδα του Αρσέν Βενγκέρ κατάφερε όμως να ισοφαρίσει, με το 9o τέρμα του Τογκολέζου επιθετικού Πιερ-Εμερίκ Ομπαμεγιάνγκ σε 12 συμμετοχές στην Premier League, έδειχνε ότι θα αποφύγει την ήττα σε 23ο συνεχόμενο παιχνίδι πρωταθλήματος απέναντι στις ανώτερες σε αυτό το ματς «Αλεπούδες», ωστόσο η έμπνευση του Κλοντ Πιελ να περάσει στον αγώνα τον Ντεμαράι Γκρέι στο 72′ δικαιώθηκε απόλυτα, καθώς δύο λεπτά αργότερα ο ταχύτατος 22χρονος εξτρέμ κέρδισε πέναλτι από τον Χένρικ Μχιταριάν και ο Τζέιμι Βάρντι το εκτέλεσε εύστοχα, κόντρα στην αγαπημένη του πελάτισσα (έξι γκολ σε επτά εμφανίσεις εναντίον των «Κανονιέρηδων»), για να διαμορφώσει το τελικό 3-1 στην εκπνοή ο Αλγερινός διεθνής μεσοεπιθετικός Ριγιάντ Μαχρέζ μετά από αντεπίθεση.

Τσέλσι – Χάντερσφιλντ 1-1

Εκτός Τσάμπιονς Λιγκ εκτός συγκλονιστικού απροόπτου οι περυσινοί πρωταθλητές Αγγλίας (μόνο αν ηττηθεί η Λίβερπουλ από την Μπράιτον εντός έδρας την τελευταία αγωνιστική και νικήσουν την Νιούκαστλ εκτός έδρας θα την προσπεράσουν), σώθηκε και μαθηματικά η Χάντερσφιλντ του Ντέιβιντ Ουάγκνερ με τον βαθμό που απέσπασε στο «Στάμφορντ Μπριτζ» (1-1). Μετά από ένα ισόπαλο χωρίς τέρματα πρώτο ημίχρονο, οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ με τον έμπειρο Βέλγο επιθετικό Λορέντ Ντεπουάτρ (50′), σε φάση πάντως όπου φαίνεται να κάνει αρχικά επιθετικό φάουλ στον τερματοφύλακα Βίλι Καμπαγέρο, για να διαμορφωθεί το τελικό αποτέλεσμα με ένα τυχερό γκολ του Ισπανού αριστερού οπισθοφύλακα των «Μπλε» του Λονδίνου Μάρκος Αλόνσο 12 λεπτά αργότερα, καθώς η κεφαλιά του 22χρονου Δανού κεντρικού αμυντικού Αντρέας Κρίστενσεν στο 83′ σταμάτησε στο δοκάρι του συμπατριώτη του Γιόνας Λεσλ, ο Ολιβιέ Ζιρού αστόχησε από κοντά στο 90′ και τα έξι λεπτά καθυστερήσεων που έδωσε ο διαιτητής δεν άλλαξαν κάτι.

Τότεναμ – Νιούκαστλ 1-0

Ένα γκολ από τον… συνήθη ύποπτο Χάρι Κέιν στο 50ο λεπτό αποδείχθηκε αρκετό προκειμένου η Τότεναμ, η οποία δεν εντυπωσίασε, να επικρατήσει με 1-0 της βαθμολογικά αδιάφορης Νιούκαστλ, να φτάσει τους 75 βαθμούς έπειτα από 35 αγωνιστικές, να σκαρφαλώσει στην τρίτη θέση του βαθμολογικού πίνακα της Premier League και να εξασφαλίσει μαθηματικά τη συμμετοχή της στο Τσάμπιονς Λιγκ της επόμενης χρονιάς.

Μάντσεστερ Σίτι – Μπράιτον 3-1

Στο πιο αδιάφορο βαθμολογικά παιχνίδι της Τετάρτης, η πρωταθλήτρια Μάντσεστερ Σίτι δεν δυσκολεύθηκε ιδιαίτερα να νικήσει με 3-1 την μαχητική Μπράιτον (16′ Ντανίλο, 34′ Μπερνάρντο Σίλβα, 72′ Φερναντίνιο – 20′ Ουλόα) με κορυφαίο τον Γερμανό εξτρέμ Λιρόι Σανέ και να κάνει παράλληλα ρεκόρ παραγωγικότητας στην Premier League, φτάνοντας τα 105 τέρματα & «συντρίβοντας» το ρεκόρ της Τσέλσι από το 2009-10.