Αθλητικά Νέα ΠοδοσφαίρουΔιεθνή Ποδοσφαιρικά Νέα | Διεθνή Αθλητικά ΝέαΠήρε το ντέρμπι κορυφής και μαζί την άνοδο στην κορυφαία κατηγορία η Βοσνία

Πήρε το ντέρμπι κορυφής και μαζί την άνοδο στην κορυφαία κατηγορία η Βοσνία

Την αήττητη πορεία της στον 3ο όμιλο της League B συνέχισε η Βοσνία, η οποία επικράτησε 1-0 στο ντέρμπι κορυφής με το Μαυροβούνιο στη Ζένιτσα, εξασφαλίζοντας την άνοδο στην κορυφαία κατηγορία!

Ο Σούσιτς του ΑΠΟΕΛ πέρασε ως αλλαγή στο 90′, ενώ οι ποδοσφαιριστές της ΑΕΚ, Πίριτς και Μιλίτσεβιτς έμειναν στον πάγκο.

Οι γηπεδούχοι ήταν ανώτεροι στο μεγαλύτερο διάστημα της αναμέτρησης και πήρε το προβάδισμα στο 32ο λεπτό, ωστόσο το γκολ του Ντεμίροβιτς ακυρώθηκε ως οφσάιντ, μετά από εισήγηση του VAR. Αυτό που δεν κατάφερε στο 32′, το κατάφερε στο 45’+1′ ο μέσος της Άουγκσμπουργκ, μετά από σέντρα του Πιάνιτς, πρώτη κεφαλιά του Τζέκο και πλασέ στην κίνηση!
Στο δεύτερο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι ήταν πιο επιθετικοί ψάχνοντας το γκολ της ισοφάρισης, το οποίο όμως δεν βρήκαν ποτέ.