Διεθνή Ποδοσφαιρικά Νέα | Διεθνή Αθλητικά ΝέαWorld Cup 2018Προκρίθηκε με... ξεκούρδιστο ρολόι η Ελβετία

Προκρίθηκε με… ξεκούρδιστο ρολόι η Ελβετία

Mονόπλευρο βαθμολογικά το ενδιαφέρον στην αναμέτρηση του Νίζνι Νόβγκοροντ, με την Ελβετία να χρειάζεται ένα βαθμό για την πρόκριση και τη νίκη με όσα περισσότερα τέρματα μπορούσε για την πρώτη θέση του 5ου ομίλου, ενώ η Κόστα Ρίκα, έχοντας ήδη αποκλειστεί, έψαχνε απλώς το παρθενικό γκολ της στη διοργάνωση της Ρωσίας.

Το σύνολο του Βλάντιμιρ Πέτκοβιτς μπήκε αρκετά «μπλαζέ» στο παιχνίδι και στο πρώτο ημίωρο υπήρχε μόνο μια ομάδα στον αγωνιστικό χώρο, η Κόστα Ρίκα, με τον Γιαν Ζόμερ και το… δοκάρι του να σώζουν την ελβετική εστία στην κεφαλιά του Σέλσο Μπόρχες στο 6′, ενώ τέσσερα λεπτά αργότερα το σουτ του Ντάνιελ Κολίντρες σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι και στο 19′ ο ίδιος ποδοσφαιριστής δεν κατάφερε να νικήσει τον 29χρονο τερματοφύλακα της Γκλάντμπαχ.

Κόντρα στη ροή του αγώνα, η Ελβετία άνοιξε το σκορ στο 31ο λεπτό, με το δεξί πλασέ του έμπειρου κεντρικού μέσου Μπλερίμ Τζεμάιλι, έπειτα από σέντρα του Στεφάν Λιχστάινερ και κεφαλιά – πάσα του Μπριλ Εμπολό, για να ολοκληρωθεί το ημίχρονο με σκορ 1-0 υπέρ των Ευρωπαίων, την ώρα που οι αντίπαλοί τους διαμαρτύρονταν… ακόμα για ένα χέρι του Ρικάρντο Ροντρίγκες μέσα στην περιοχή της ομάδας του (4′).

Χαμένες ευκαιρίες εκατέρωθεν στο ξεκίνημα της επανάληψης, με Ροντρίγκες (49′) – Εμπολό (53′) και Κάμπελ (48′) – Οβιέδο (54′), για να ισοφαρίσει τελικά στο 56ο λεπτό ο 30χρονος κεντρικός αμυντικός της Κόστα Ρίκα, Κένταλ Γουάστον, με δυνατή κεφαλιά έπειτα από εκτέλεση κόρνερ, ένα γκολ το οποίο άξιζε η Εθνική του Όσκαρ Ραμίρες για την συνολική προσπάθειά της στα τρία ματς ενός εξαιρετικά δύσκολου ομίλου.

Ακολούθησε ένα εικοσάλεπτο χωρίς κάτι το αξιοσημείωτο, ωστόσο η είσοδος του Γιόζιπ Ντρμιτς «τόνωσε» την επίθεση της Ελβετίας, με τον 26χρονο στράικερ της Γκλάντμπαχ να έχει κεφαλιά στο δοκάρι στο 78′ και να σκοράρει με δεξί πλασέ μέσα από την αντίπαλη περιοχή δέκα λεπτά αργότερα.

Οι συνθέσεις των ομάδων

Ελβετία (Βλάντιμιρ Πέτκοβιτς): Ζόμερ, Λιχστάινερ, Ακαντζί, Εμπολό, Τζάκα, Μπεχράμι (60′ Ζακάρια), Ροντρίγκες, Τζεμάιλι, Γκαβράνοβιτς (69′ Ντρμιτς), Σαρ, Σακίρι (81′ Λανγκ)
Κόστα Ρίκα (Όσκαρ Ραμίρες): Κέιλορ Νάβας, Ακόστα, Τζιανκάρλο Γκονζάλες, Μπόρχες, Οβιέδο, Κολίντρες (81′ Γουάλας), Μπράιαν Ρούις, Κάμπελ, Γκαμπόα (90+3′ Ίαν Σμιθ), Γουάστον, Γκουζμάν (90+1′ Αζοφέιφα)

Διαιτητής: Κλεμάν Τουρπέν (Γαλλία)