aekaelanorthosisapoelapollonarisdoksaehtnikosomonoiaolympiakospaeekpafosSuper LeaguePremier LeagueSerie ALaLigaEuro 2020

Διεθνή Αθλητικά Νέα | Διεθνή Ποδοσφαιρικά ΝέαΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΚΥΠΕΛΛΟΠροκριματικά Παγκοσμίου Κυπέλλου: Δυνατές μάχες σε έξι ομίλους

Προκριματικά Παγκοσμίου Κυπέλλου: Δυνατές μάχες σε έξι ομίλους

Το σημερινό πρόγραμμα των ευρωπαϊκών προκριματικών του Παγκοσμίου Κυπέλλου περιλαμβάνει συνολικά 14 αγώνες σε έξι ομίλους, αναμεσά τους και το παιχνίδι της Εθνικής μας με τη Σουηδία στη Σόλνα.

Απόψε πέφτει η αυλαία των «παραθύρων» του Οκτωβρίου για τα προκριματικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου, με συνολικά 14 αναμετρήσεις σε έξι ομίλους.

Πέρα από τον όμιλο της Εθνικής μας ομάδας και τον «τελικό» του αντιπροσωπευτικού μας συγκροτήματος στη Σόλνα με τη Σουηδία, αγωνιστική δράση υπάρχει ακόμα στον 1ο, 3ο, 4ο, 6ο και 9ο όμιλο.

Στον πρώτο όμιλο, Πορτογαλία και Σερβία έχουν εύκολο έργο αντιμετωπίζοντας εντός έδρας το Λουξεμβούργο και το Αζερμπαϊτζάν αντίστοιχα. Στον τρίτο όμιλο ξεχωρίζει η εκτός έδρας δοκιμασία της Ελβετίας στη Λιθουανία, ενώ στον 4ο όμιλο η Ουκρανία υποδέχεται τη Βοσνία και η Φινλανδία φιλοξενείται στο Καζακστάν.

Στο έκτο γκρουπ των προκριματικών γίνεται ο… κακός χαμός! Η πρωτοπόρος Δανία και αήττητη Δανία (21β.) υποδέχεται την τέταρτη του ομίλου Αυστρία (10β.) στις 21:45, ενώ την ίδια ώρα η δεύτερη Σκωτία (14β.) έχει εύκολο έργο εκτός έδρας με τα Νησιά Φερόε, όπως και το Ισραήλ (10β.) που φιλοξενεί τη Μολδαβία.

Τέλος, στον 9ο όμιλο ξεχωρίσει η αναμέτρηση ανάμεσα στη δεύτερη της βαθμολογίας Αλβανία (15β.) και της τρίτης Πολωνίας (14β.) στα Τίρανα, παιχνίδι που θα κρίνει εν πολλοίς τη δεύτερη θέση του γκρουπ και το ποια ομάδα θα τερματίσει πίσω από την πρωτοπόρο Αγγλία (19β.).

Αναλυτικά τα σημερινά παιχνίδια:

1ος όμιλος
Πορτογαλία – Λουξεμβούργο (21:45)
Σερβία – Αζερμπαϊτζάν (21:45)

Η βαθμολογία:
1. Σερβία 14 (13-7)
2. Πορτογαλία 13 (11-4)
3. Λουξεμβούργο 6 (5-9)
4. Ιρλανδία 5 (8-8)
5. Αζερμπαϊτζάν 1 (3-12)

2ος όμιλος
Σουηδία – Ελλάδα (21:45)
Κόσοβο – Γεωργία (21:45)

Η βαθμολογία:
1. Ισπανία 13 (13-5)
2. Σουηδία 12 (10-3)
3. Ελλάδα 9 (7-4)
4. Κόσοβο 4 (3-12)

3ος όμιλος
Βουλγαρία – Βόρεια Ιρλανδία (21:45)
Λιθουανία – Ελβετία (21:45)

Η βαθμολογία:
1. Ιταλία 14 (12-1)
2. Ελβετία 11 (6-1)
3. Βόρεια Ιρλανδία 5 (4-5)
4. Βουλγαρία 5 (4-9)
5. Λιθουανία 3 (4-14)

4ος όμιλος
Καζακστάν – Φινλανδία (17:00)
Ουκρανία – Βοσνία (21:45)

Η βαθμολογία:
1. Γαλλία 12 (8-3)
2. Ουκρανία 8 (8-7)
3. Βοσνία 6 (7-6)
4. Φινλανδία 5 (5-7)
5. Καζακστάν 3 (5-10)

6ος όμιλος
Δανία – Αυστρία (21:45)
Ισραήλ – Μολδαβία (21:45)
Νησιά Φερόε – Σκωτία (21:45)

Η βαθμολογία:
1. Δανία 21 (26-0)
2. Σκωτία 14 (12-7)
3. Ισραήλ 10 (16-14)
4. Αυστρία 10 (11-13)
5. Νησιά Φερόε 4 (4-16)
6. Μολδαβία 1 (3-22)

9ος όμιλος
Σαν Μαρίνο – Ανδόρα (21:45)
Αγγλία – Ουγγαρία (21:45)
Αλβανία – Πολωνία (21:45)

Η βαθμολογία:
1. Αγγλία 19 (23-2)
2. Αλβανία 15 (11-6)
3. Πολωνία 14 (24-8)
4. Ουγγαρία 10 (12-11)
5. Ανδόρα 3 (4-19)
6. Σαν Μαρίνο 0 (1-29)

ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ

ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ

ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ