Διεθνή Ποδοσφαιρικά Νέα | Διεθνή Αθλητικά ΝέαWorld Cup 2018Μουντιάλ 2018: Θυμίζει μέρες '98 η Γαλλία

Μουντιάλ 2018: Θυμίζει μέρες ’98 η Γαλλία

Με πειστική εμφάνιση και δίκαιη νίκη επί της συγκινητικής Ουρουγουάης (2-0), η Γαλλία επιστρέφει στα ημιτελικά του Μουντιάλ έπειτα από 12 χρόνια και πλέον δεν φοβάται κανέναν αντίπαλο στη διοργάνωση!

Μεγάλη μάχη με πολλά φάουλ και δυνατές μονομαχίες στη μεσαία γραμμή στα πρώτα 40 λεπτά του προημιτελικού στο Νίζνι Νόβγκοροντ, με την απουσία του Έντινσον Καβάνι να αποδυναμώνει αισθητά την επίθεση της Ουρουγουάης και τις εμπνεύσεις του «δαιμονισμένου» Κιλιάν Μπαπέ να ταλαιπωρούν την αντίπαλη άμυνα, αλλά τον υπερταλαντούχο μεσοεπιθετικό της Παρί Σεν Ζερμέν να χάνει σπουδαία ευκαιρία για γκολ με κοντινή κεφαλιά… απειρίας στο 15′, έπειτα από μεταβίβαση του Ολιβιέ Ζιρού επίσης με το κεφάλι.

Το τελευταίο πεντάλεπτο του πρώτου ημιχρόνου επιφύλασσε δυνατές συγκινήσεις, με τους Τρικολόρ να ανοίγουν το σκορ στο 40′, όταν ο Ραφαέλ Βαράν κινήθηκε πανέξυπνα, έπιασε την κεφαλιά μετά από εκτέλεση φάουλ με… προσποίηση του Αντουάν Γκριεζμάν και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Φερνάντο Μουσλέρα, ενώ τέσσερα λεπτά αργότερα ο πολύπειρος Ούγκο Γιορίς έγινε… Γκόρντον Μπανκς και πραγματοποίησε μυθική επέμβαση στην κεφαλιά του Μάρτιν Κάσερες, στερώντας από την Celeste το γκολ της ισοφάρισης.

Το παιχνίδι πάντως παρέμεινε στην κόψη του ξυραφιού έως το 61ο λεπτό, με το σουτ του Ροντρίγο Μπεντανκούρ να περνάει μόλις άουτ στο 56′, ωστόσο ένα ασύλληπτο λάθος του 32χρονου Μουσλέρα στην ακίνδυνη προσπάθεια του σούπερ σταρ της Ατλέτικο Μαδρίτης έξω από την περιοχή (ένα γκολ το οποίο ο Αντουάν Γκριεζμάν δεν πανηγύρισε, λόγω της συμπάθειάς του για την Ουρουγουάη), «έγραψε» ουσιαστικά το τελικό 2-0.

Η ομάδα του Όσκαρ Ταμπάρες, ο οποίος έριξε στην αρένα ό,τι είχε στον πάγκο αλλά δεν κατάφερε να αλλάξει τη μοίρα της αναμέτρησης, δεν κατέθεσε τα όπλα, κάτι που θα ήταν εξάλλου αδιανόητο για το πνεύμα της, όμως η ανωτερότητα της Γαλλίας και το κακό απόγευμα στο οποίο βρέθηκε ο Λουίς Σουάρες δεν της επέτρεψαν να απειλήσει την αντίπαλη εστία στο τελευταίο ημίωρο με αποτέλεσμα όπως και στο Παγκόσμιο Κύπελλο της Νότιας Αφρικής το 2010 να αποκλειστεί ξανά την 6η Ιουλίου.

Δίκαια σε κάθε περίπτωση και με πραγματικό MVP για μια ακόμη φορά τον ακατάβλητο στη μεσαία γραμμή Ενγκολό Καντέ, η Γαλλία επικράτησε με 2-0 της Ουρουγουάης, προκρίθηκε στα ημιτελικά του Μουντιάλ και περιμένει να μάθει τον αντίπαλό της το βράδυ της Παρασκευής (Βραζιλία – Βέλγιο), γνωρίζοντας ότι αν καταφέρει να φτάσει στον τελικό θα είναι το αδιαφιλονίκητο φαβορί προκειμένου να επιστρέψει στην κορυφή του κόσμου έπειτα από 20 χρόνια και την εποχή του Ζινεντίν Ζιντάν.