Αθλητικά Νέα ΠοδοσφαίρουΔιεθνή Ποδοσφαιρικά Νέα | Διεθνή Αθλητικά ΝέαΙσπανία - Σουηδία: Το ύπουλο χτύπημα του Ιμπραχίμοβιτς στο Αθπιλικουέτα από πίσω

Ισπανία – Σουηδία: Το ύπουλο χτύπημα του Ιμπραχίμοβιτς στο Αθπιλικουέτα από πίσω

Ο Ζλάταν Ιμπραχίμοβιτς βλέποντας τη Σουηδία να χάνει με 1-0 από την Ισπανία, προσπάθησε να εκμεταλλευτεί μία από τις τελευταίες φάσεις του αγώνα και προκειμένου να αποκτήσει καλύτερη θέση στο 92′ στο κόρνερ, χτύπησε με δύναμη τον Θέσαρ Αθπιλικουέτα στην πλάτη, ρίχνοντάς τον κάτω.

Ο Ζλάταν Ιμπραχίμοβιτς, ο οποίος μπήκε ως αλλαγή στο 73ο λεπτό της αναμέτρησης, ανάμεσα στην Ισπανία και τη Σουηδία (1-0), δεν μπόρεσε να πετύχει ένα γκολ για την ομάδα του, με το γκολ του Άλβαρο Μοράτα να στέλνει τη “ρόχα” απευθείας στο Παγκόσμιο Κύπελλο του 2022.

Ωστόσο, ο σούπερ σταρ της Μίλαν το πάλεψε μέχρι το τελευταίο λεπτό, χρησιμοποιώντας μάλιστα και αντιαθλητικό τρόπο. Συγκεκριμένα, λίγο πριν ο ρέφερι σφυρίξει για τελευταία φορά, σε μία εκτέλεση κόρνερ που είχαν κερδίσει οι Σκανδιναβοί στο 92′, ο 40χρονος φορ προκειμένου να αποκτήσει καλύτερη θέση μέσα στην μικρή περιοχή χτύπησε με τον ώμο του με δύναμη από πίσω τον Θέσαρ Αθπιλικουέτα.

Ο Ισπανός αμυντικός έπεσε στο έδαφος, με τον διαιτητή να δείχνει στον Ιμπραχίμοβιτς την κίτρινη κάρτα.