Αθλητικά Νέα ΠοδοσφαίρουΔιεθνή Ποδοσφαιρικά Νέα | Διεθνή Αθλητικά ΝέαΕθνική Αγγλίας: Ο ασταμάτητος Κέιν έσπασε ρεκόρ 94 ετών

Εθνική Αγγλίας: Ο ασταμάτητος Κέιν έσπασε ρεκόρ 94 ετών

Η εθνική Αγγλίας ήταν κάτι παραπάνω από σαρωτική στο πρώτο ημίχρονο της εκτός έδρας αναμέτρησής της με το Σαν Μαρίνο στο τελευταίο της παιχνίδι για τα προκριματικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου, και μεγάλος πρωταγωνιστής δεν ήταν άλλος από τον Χάρι Κέιν.

Ο φορ της Τότεναμ μπήκε με κεκτημένη ταχύτητα στην αναμέτρηση από το χατ-τρικ του απέναντι στην Αλβανία την περασμένη Παρασκευή και μέσα σε 15 λεπτά στο πρώτο 45λεπτο πέτυχε τέσσερα γκολ (!), με αποτέλεσμα να ανεβάσει το δείκτη του σκορ από το 0-2 στο 0-6 υπέρ της ομάδας του Γκάρεθ Σάουθγκεϊτ.

Το εντυπωσιακό είναι πως με αυτά τα γκολ έφτασε τα 16 μέσα στο 2021 με το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα της χώρας του και είναι ο μοναδικός στην ιστορία των τριών λιονταριών που έχει πετύχει τόσα γκολ μέσα σε ένα ημερολογιακό έτος, παίρνοντας το ρεκόρ από τους Τζορτζ Χίλσντον (1908) και Ντίξι Ντιν (1927) που είχαν πετύχει αμφότεροι από 12 μέσα σε μία χρονιά.

Επιπλέον, ο Κέιν έγινε ο πρώτος παίκτης που σκόραρε 4 φορές για την Αγγλία μετά από τον Ίαν Ράιτ το 1993, στο 7-1 με αντίπαλο και πάλι το Σαν Μαρίνο, ενώ συνολικά έφτασε τα 48 γκολ, όσα έχει και ο Γκάρι Λίνεκερ, απέχοντας πλέον μόνο πέντε από τον αρχισκόρερ Γουέιν Ρούνεϊ που έχει 53.