Αθλητικά Νέα ΠοδοσφαίρουΔιεθνή Ποδοσφαιρικά Νέα | Διεθνή Αθλητικά Νέα5ος όμιλος: Ξέφυγε το Βέλγιο, μάχη για τη δεύτερη θέση (vid)

5ος όμιλος: Ξέφυγε το Βέλγιο, μάχη για τη δεύτερη θέση (vid)

Ένα γκολ και… καλό ήταν αρκετό για να πάρει τη νίκη κόντρα στη Λευκορωσία το Βέλγιο.

Το σύνολο του Ρομπέρτο Μαρτίνες παρέμεινε αήττητο μετά από έξι ματς και στρογγυλοκάθεται στην κορυφή της βαθμολογίας μετρώντας 16 βαθμούς, δώδεκα περισσότερους από Τσεχία και Ουαλία που ακολουθούν (έχοντας δώσει ένα και δύο ματς λιγότερα, αντίστοιχα).

Από το τέταρτο κιόλας λεπτό το Βέλγιο απείλησε με τον Μπατσουαγί, όμως δεν βρήκε στόχο, ενώ στο 31’ ο ίδιος έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, όμως το γκολ δεν μέτρησε ως οφσάιντ.

Ένα λεπτό αργότερα, όμως, ο Ντένις Πρατ βρήκε στόχο με τρομερό σουτ και έκανε το 1-0 για το Βέλγιο.

Ο ρυθμός στο δεύτερο μισό του ματς έπεσε, με τον Αζάρ να έχει μια καλή στιγμή που μπλόκαρε ο Τσέρνικ στο 85’. Στις καθυστερήσεις το Βέλγιο απείλησε ξανά, αυτή τη φορά με βολέ του Καστάνι, όμως η μπάλα πέρασε λίγο πάνω από τα δοκάρια.