Αθλητικά Νέα ΠοδοσφαίρουΔιεθνή Ποδοσφαιρικά Νέα | Διεθνή Αθλητικά Νέα5ος Όμιλος: Καταιγιστικό το Βέλγιο, νίκη με το ζόρι για την Τσεχία (vid)

5ος Όμιλος: Καταιγιστικό το Βέλγιο, νίκη με το ζόρι για την Τσεχία (vid)

Το Βέλγιο πέρασε… αέρα από την έδρα της Εσθονίας (2-5), έφτασε τους 10 βαθμούς μετά από 4 αγωνιστικές και απολαμβάνει τη μοναξιά της κορυφής. Την ίδια ώρα, η Τσεχία με το… ζόρικο 1-0 επί της Λευκορωσίας, έφτασε τους 7 βαθμούς και πήρε προβάδισμα από τις υπόλοιπες ομάδες για να τερματίσει, τουλάχιστον, δεύτερη.

Ο Κάιτ… σόκαρε από νωρίς το Βέλγιο, αφού μόλις στο 2ο λεπτό άνοιξε το σκορ για το 1-0. Ωστόσο, η ομάδα του Ρομπέρτο Μαρτίνεθ πήρε την… εκδίκησή της λίγα λεπτά αργότερα, φέρνοντας τούμπα το ματς. Ο Βανάκεν στο 22’ έγραψε το 1-1, με τον Λουκάκου στο 29’ και στο 52’ να κάνει το 1-3. Ο Βίτσελ στο 64ο λεπτό ήρθε για να γράψει το 1-4. Το Βέλγιο είχε πάρει… φωτιά και δεν σταματούσε, με τον Φοκέ στο 76’ να κάνει το 1-5.

Το μόνο που κατάφερε να κάνει η Εσθονία ήταν να μειώσει σε 5-2 με γκολ του Ζένιοφ στο 86ο λεπτό της αναμέτρησης.

Στο άλλο ματς, η Τσεχία επικράτησε με γκολ του Μπάρακ στο 34’ κόντρα στη Λευκορωσία, με τους φιλοξενούμενους να μην μπορούν να αντιδράσουν στο υπόλοιπο του αγώνα και να σκοράρουν κάποιο γκολ. Με αυτή τη νίκη η ομάδα του Γιάροσλαβ Σιλχάβι έφτασε τους 7 βαθμούς, φτάνοντας στη 2η θέση της βαθμολογίας.