Aθλητικά NέαΠερίπατος και κορυφή για τη Λιλ!

Περίπατος και κορυφή για τη Λιλ!

Χωρίς να αντιμετωπίσει ιδιαίτερα προβλήματα, η Λιλ πέρασε με το επιβλητικό 4-1 από την έδρα της Λοριάν και ανέβηκε ξανά μόνη πρώτη στη βαθμολογία, στο +3 από τη δεύτερη Λιόν.

Οι «λιλουά» άνοιξαν το σκορ με αυτογκόλ του Γκραβιγιόν στο 20’ και τους γηπεδούχους να ισοφαρίζουν στο 23’ με τον Εργκό. Ωστόσο, οι φιλοξενούμενοι πήραν εκ νέου το προβάδισμα με τον Φόντε (38’), πηγαίνοντας μπροστά στα αποδυτήρια.

Το δεύτερο ημίχρονο ανήκε ολοκληρωτικά στη Λιλ, με τον Ικονέ να «κλειδώνει» τη νίκη στο 59’ και τον Μπράνταριτς στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων να διαμορφώνει το τελικό 4-1.