Aθλητικά NέαΌλο κι ανεβαίνει η Μονακό

Όλο κι ανεβαίνει η Μονακό

Κάτι κάνει η Μονακό…

Η ομάδα του Νίκο Κόβατς, δείχνει να είναι σε καλή κατάσταση έπειτα από καιρό, καθώς επικράτησε 2-1 της Νις εκτός έδρας και έφτασε σε δεύτερη σερί νίκη στο Championnat, με αποτέλεσμα να αναρριχηθεί στην 5η θέση της βαθμολογίας και κοντά στη ζώνη του Champions League. Αν και είναι πάρα πολύ νωρίς για να κάνουν τέτοιες σκέψεις στο Πριγκιπάτο.

Από ένα γκολ σε κάθε μέρος σημείωσαν οι φιλοξενούμενοι. Το σκορ άνοιξε στο 23ο λεπτό ο Αξέλ Ντισασί με κεφαλιά από κόρνερ του Γιουσούφ Φοφανά, ενώ ο Σοφιάν Ντιοπ πλάσαρε στο 53’ τον Μπενίτες. Οι «αετοί» μείωσαν με τον Πιερ Λες-Μελού στο 69’ με πλασέ από κοντά έπειτα από αδράνεια της αντίπαλης άμυνας. Προσπάθησαν να πιέσουν για να ισοφαρίσουν, αλλά δεν τα κατάφεραν.

Πλέον, οι Μονεγάσκοι έχουν πολύ χρόνο ώστε να προετοιμαστούν για τη μεγάλη και πολύ δύσκολη αναμέτρηση κόντρα στην Παρί Σεν Ζερμέν στις 20 Νοεμβρίου.

Εντυπωσιακή νίκη με 5-1 από την Ανζέ κόντρα στη Νιμ, που τη φέρνει στην έβδομη θέση. Η Ναντ σημείωσε δύο γκολ στο τελευταίο δεκάλεπτο για το 2-0 κόντρα στη Λοριάν. Χορταστικό 4-4 ανάμεσα στη Λανς και τη Ρεμς, με τους γηπεδούχους να σκοράρουν δύο γκολ στις καθυστερήσεις. Δεν αγωνίστηκε ο Τάσος Δώνης από την πλευρά των φιλοξενούμενων, αν και ήταν στον πάγκο.