Aθλητικά NέαΝίκη με γκολ Ντουρμάζ για Τουλούζ - Ήττα σοκ για Μπορντό

Νίκη με γκολ Ντουρμάζ για Τουλούζ – Ήττα σοκ για Μπορντό

Ο Τζίμι Ντουρμάζ χάρισε τη νίκη στην Τουλούζ που επικράτησε 2-1 της Γκινγκάμπ. Ήττα σοκ για την Μπορντό που έχασε μέσα στην έδρα της από την Ανζέ με 1-0. Ο Σουηδός πρώην παίκτης του Ολυμπιακού, με ένα γκολ στο 65ο λεπτό χάρισε τη νίκη στην Τουλούζ που πλασαρίστηκε μέσα στην πρώτη εξάδα της βαθμολογίας στην Ligue 1.

Στο 54΄ ο Τζίμι Μπριάν έδωσε προβάδισμα στη φιλοξενούμενη που έπαιζε με δέκα ποδοσφαιριστές από το 40’, όμως ο Μπρέιθγουεϊτ ισοφάρισε για την γηπεδούχο εννέα λεπτά αργότερα. Ο Τζίμι Ντουρμάζ με ένα αριστερό σουτ λίγο πιο μέσα από το σημείο του πέναλτι χάρισε τη νίκη στην Τουλούζ.

Η Μπορντό υπέστη ήττα σοκ και δεν μπόρεσε να πάρει μία νίκη που θα την έφερνε έναν πόντο πίσω από την πρωτοπόρο Μονακό, αφού έχασε με 1-0 από την Ανζέ μόλις μία εβδομάδα μετά τη νίκη επί της Λιόν.

Ο Εκαμπί στο 38’ χάρισε τη νίκη στην ομάδα του, ενώ προς το φινάλε αποβλήθηκε ο Ρολάν για την Μπορντό. Με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Μουκάντζο η Λοριάν επικράτησε της Λιλ 1-0 που παραμένει πολύ χαμηλά στη βαθμολογία. Ισόπαλη έληξε η αναμέτρηση της Ντιζόν με τη Μετς (0-0) και της Νανσί με τη Ναντ (1-1).

Το πρόγραμμα της 5ης αγωνιστικής

Παρασκευή (16/09)

Καέν-Παρί Σεν Ζερμέν 0-5 (12’, 23’ πέν., 38’, 45’+1’ Καβάνι, 67’ Λούκας Μόουρα, 78’ Ογκουστίν)

Σάββατο (17/09)

Μονακό-Ρεν 3-0 (42′ Φαλκάο, 90′, 92′ Λεμάρ)

Νανσί-Ναντ 1-1 (72′ Πουγιό – 67΄Στεπίνσκι)

Λοριάν-Λιλ 1-0 (76′ πεν. Μουκάντζο)

Μπορντό-Ανζέ 0-1 (38′ Εκαμπί)

Ντιζόν-Μετς 0-0 Τουλούζ-Γκινγκάμπ 2-1 (63΄πεν. Μπρέιθγουεϊτ, 65΄Ντουρμάζ – 54′ πεν. Μπριάν)