Aθλητικά NέαΝίκη με ανατροπή και… υπογραφή Καντεβερέ για την Λιόν!

Νίκη με ανατροπή και… υπογραφή Καντεβερέ για την Λιόν!

Μετά από έναν συναρπαστικό αγώνα, η Λιόν επικράτησε με 2-1 της Σεντ Ετιέν για την 10η αγωνιστική της Ligue 1, παραμένοντας αήττητη για τρίτο σερί ματς και παράλληλα αφήνοντας την δεύτερη χωρίς νίκη για έκτο συνεχόμενο παιχνίδι.

Το πρώτο ημίχρονο είχε αρκετές φάσεις και στις δύο εστίες. Δυο γκολ πέτυχε ο Ντεμπελέ, στο 10’ και στο 31’, αλλά και τα δύο ακυρώθηκαν, αμφότερα για οφσάιντ του Γάλλου επιθετικού των γηπεδούχων! Οι «στεφανουά» είδαν τον Λόπες να λέει «όχι» στην κεφαλιά του Καμαρά στο 2ο και το σουτ του Μπουανγκά στο 12ο λεπτό, ενώ ο Ντεμπελέ υπήρξε μοιραίος για την Λιόν και στο 36’, αυτή την φορά αστοχώντας από πλεονεκτική θέση…

Η μπάλα πήγαινε… πάνω κάτω και είναι ενδεικτικό πως μέσα σε ένα λεπτό είχαμε τρεις ευκαιρίες για γκολ! Με τον Μουλέν να σταματάει το σουτ του Αουάρ και στην εξέλιξη της φάσης, από την… απέναντι πλευρά τον Λόπες να τον μιμείται στην προσπάθεια του Μπουανγκά, στο 39’. Ωστόσο, στο αμέσως επόμενο λεπτό σημειώθηκε το 0-1 για την -πιο παθιασμένη και δραστήρια- Σεντ Ετιέν όταν ο Μπουανγκά έκανε την σέντρα-σουτ αριστερά, παράλληλα με την τελική γραμμή, με τον Λόπες να διώχνει την μπάλα αλλά στέλνοντας την στα δίχτυα της εστίας του!

Στην επανάληψη, το ματς δεν είχε την ίδια ταχύτητα, ούτε και τόσες πολλές φάσεις για γκολ. Αντιθέτως, ήταν τα νεύρα εκείνα που κυριάρχησαν από ένα σημείο και μετά, μαζί με το σκληρό παιχνίδι, ιδίως προς το τέλος. Στο… μεσοδιάστημα, πάντως, η Ολιμπίκ κατάφερε να βρει το γκολ της ισοφάρισης και μάλιστα με πολύ ωραία τελική προσπάθεια από πλευράς Καντεβερέ. Με τον παίκτη που είχε περάσει αλλαγή στην θέση του Ντεμπέλε στο 57’, να σκοράρει με «τακουνάκι» οκτώ λεπτά μετά, εκμεταλλευόμενος την σέντρα του Κορνέ από αριστερά!

Ενώ η σαφώς καλύτερη του πρώτου 45λεπτου εμφάνιση της Λιόν θα μπορούσε να της δώσει ακόμα και την νίκη, αλλά το σουτ του Εκαμπί στο 71ο λεπτό σταμάτησε στο δεξί δοκάρι της εστίας του Μουλέν… Τελικά, οι τρεις βαθμοί κατέληξαν στην ομάδα του Ρούντι Γκαρσιά, καθώς με μια ακόμα πολύ ωραία ατομική ενέργεια και εκτέλεση του Καντεβερέ, που σούταρε από δύσκολη θέση στην κλειστή γωνία του Μουλέν, ήρθε και το 2-1 στο 73’! Ο Λόπες απέκρουσε ενστικτωδώς την προσπάθεια του Χαμουμά, τρία λεπτά μετά, διατηρώντας το υπέρ της ομάδας του σκορ μέχρι την λήξη του ντέρμπι. Ενώ ο τερματοφύλακας της Λιόν στάθηκε και τυχερός, καθώς ο Λούκας έκανε χέρι μέσα στην περιοχή, ο διαιτητής υπέδειξε πέναλτι με την χρήση VAR στο 83’, αλλά ο Μπουανγκά έστειλε την μπάλα άουτ και αφού αυτή βρήκε ελάχιστα το δεξί δοκάρι του Λόπες, τρία λεπτά μετά…

Το πρόγραμμα της 10ης αγωνιστικής

Παρασκευή, 6/11
Στρασμπούρ – Μαρσέιγ 0-1 (72′ Σανσόν)

Σάββατο 7/11
Μπορντό – Μονπελιέ 0-2 (49′ Μολέ, 66′ Ντελόρ)
Παρί Σεν Ζερμέν – Ρεν 3-0 (11′ Κεν, 21′, 73′ Ντι Μαρία)

Κυριακή 8/11
Μπρεστ – Λιλ 3-2 (15’ Πιερ-Γκαμπριέλ, 19’ Περό, 42’ Καρντόνα-45’ πεν., 58’ Γιλμάζ)
Λανς – Ρεμς 4-4 (21′ Μπανζά, 77′ αυτ. Φόκετ, 90′, 90+1′ Σοτοκά – 47′ Σαφαρό, 54′, 81′ Ντιά, 79′ αυτ. Μεντίνα)
Λοριάν – Ναντ 0-2 (80′ Μπαμπά, 83′ Μπλα)
Μετς – Ντιζόν 1-1 (21′ Γιαντέ – 13′ Μπαλντέ)
Νιμ – Ανζέ 1-5 (90+2′ Κονέ – 1′ Περέιρα Λάγκε, 23′, 56′ Μπαοκέν, 82′ πεν. Ντιονί, 90+4′ Καμπό)
Νις – Μονακό 1-2 (Λες-Μελού – 23′ Ντισασί, 53′ Ντιόπ)
Λιόν – Σεντ Ετιέν 2-1 (65′, 73′ Καντεβεγκέ – 40′ αυτ. Λόπες)