Aθλητικά NέαΝέα απώλεια για Λιλ

Νέα απώλεια για Λιλ

Ένα ακόμα παιχνίδι μακριά από τη νίκη έμεινε η Λιλ, που κατάφερε να πάρει τουλάχιστον τον βαθμό της ισοπαλίας από την Νιμ με 2-2, στο ματς της ένατης αγωνιστικής του γαλλικού πρωταθλήματος. Το σύνολο του Γκατιέ μπήκε δυνατά και προηγήθηκε στο δωδέκατο λεπτό με τον Ρεμί, μετά από φάση διαρκείας μπροστά στην εστία των φιλοξενούμενων.

Αυτοί, όμως, δεν έμειναν με… σταυρωμένα τα χέρια, αφού ισοφάρισαν στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου με εκτέλεση πέναλτι του Ριπάρ και πήραν τα ηνία του σκορ στο 71’ με σουτ του Ντένκεϊ από εξαιρετική ασίστ του Ριπάρ. Στο 79΄η τύχη χαμογέλασε στη Λιλ, αφού ο Οσιμέν εκμεταλλεύτηκε τις καραμπόλες μπροστά από την εστία της Νιμ και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 2-2.

Αναλυτικά το πρόγραμμα της 9ης αγωνιστικής:

Παρασκευή (4/10)
Αμιάν-Μαρσέιγ 3-1 (11′ Αλεσάμι, 41′ πέν. Γκιρασί, 90’+1′ Μεντόζα – 23′ Μπενεντέτο)