Aθλητικά NέαΜένει στην τροχιά των… αστεριών η Μονακό!

Μένει στην τροχιά των… αστεριών η Μονακό!

Το ένα και… καλό γκολ του Ματαζό ήταν αρκετό στη Μονακό, ώστε να νικήσει 1-0 εκτός έδρας της Ρεμς.

Ο Βέλγος πέτυχε το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης στο 20’ για λογαριασμό των Μονεγάσκων, οι οποίοι κέρδισαν πέναλτι στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου, αλλά αυτό… ακυρώθηκε μέσω VAR, καθώς το μαρκάρισμα μέσα στη μεγάλη περιοχή αποδείχθηκε «καθαρό».

Στο δεύτερο μέρος, οι φιλοξενούμενοι έψαξαν κι άλλο τέρμα, αλλά αυτό δεν ήρθε και έτσι το 0-1 έμεινε μέχρι τη λήξη.

Με τη νίκη αυτή, η Μονακό ανέβηκε στους 74 βαθμούς και είναι μόνη στην 3η θέση, που οδηγεί στα προκριματικά του Champions League, έχοντας έναν βαθμό παραπάνω από την 4η Λιόν.